Naturalny skarbiec Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej

W ramach wystawy stałej prezentujemy także ekspozycję geologiczną przedstawiającą fascynujący świat skał i minerałów Dolnego Śląska, a przede wszystkim okolic Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.

Goście muzeum mają okazję zobaczyć tu efektowne kwarce dymne, ametysty czy kamienie księżycowe. Inna gablota zaprowadzi odwiedzających do świata jaskiń, gdzie prezentowane są nie tylko różnorodne formy naciekowe, ale również żyjące w obiektach podziemnych organizmy, w tym nietoperze i pająki sieciarze jaskiniowe. Agaty to z kolei wizytówka Pogórza Kaczawskiego i Izerskiego, gdzie występują najpiękniejsze okazy tego minerału w Polsce. Poza przeciętymi i wypolerowanymi agatami, zobaczymy tu również wulkaniczne skały, w których one powstają. Ostatnia gablota prezentuje minerały występujące w kopalniach Lubińsko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego. Są tu zarówno minerały rudne, jak i wtórne, tworzące się na ścianach i stropie nieczynnych wyrobisk górniczych.

Na uwagę zasługują także duże granitowe głazy o wygładzonej powierzchni. Są to graniaki, które swój intrygujący kształt zawdzięczają działalności wiatru niosącego drobiny piasku w warunkach peryglacjalnych, czyli zimnego klimatu.