Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze

Aktualności

Wystawa czasowa: „Żuk z Kolorado”, wernisaż 15.06.2023, godz 17:00

Kurator wystawy Leszek Kośny

Stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineata Say) owad, który w ciągu ostatnich 200 lat odbył podróż przez kilka kontynentów i Ocean Atlantycki, zdobył rozgłos wyjątkowy, nigdy wcześniej nie towarzyszący gatunkowi rekrutującemu się z wielkiej liczby szkodników roślin. Stał się wrogiem publicznym numer jeden w każdym kraju, do którego dotarł, a w którym uprawa ziemniaków stanowiła ważny element gospodarki rolnej.

Historię walki ze stonką ziemniaczaną upamiętniają niezliczone publikacje: druki ulotne, artykuły prasowe i naukowe, a także monografie gatunku i filmy. Jest to zbiór niezmiernie różnorodny, gdyż pochodzący od wielu narodów. Specyficznym a zarazem najgłośniejszym wydarzeniem dotyczącym stonki ziemniaczanej, było użycie jej jako narzędzia walki ideologicznej w okresie zimnej wojny przez propagandę polityczną państw bloku wschodniego. Skrzętnie wykorzystano pochodzenie stonki ziemniaczanej – Kolorado w  Stanach Zjednoczonych, co też dosadnie podkreślały media krajów demokracji ludowej. W poszukiwania stonki ziemniaczanej na polach uprawnych, w niespotykanej dotychczas skali zaangażowane były dzieci i młodzież, szkolna oraz zrzeszona w różnych organizacjach.

Obecnie stonka ziemniaczana nadal jest jednym z głównych szkodników upraw ziemniaka, zarówno w Polsce jak i innych krajach, natomiast o jej istnieniu w świadomości społeczeństwa przypomni wystawa czasowa w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze, której otwarcie zaplanowano na 15 czerwca bieżącego roku.

Wystawa czynna 15.06.23 – 24.09.23

Prelekcja czwartkowa: „Szanghaj – miasto przy morzu …” 15.06.2023, godz 19:00, prelegent Stanisław Dąbrowski

Szanghaj – miasto przy morzu…

W połowie XIX. wieku mała wioska rybacka. Obecnie jedna z największych i najszybciej się rozwijających metropolii świata.

Odwiedzimy kilka miejsc w tym fascynującym mieście – słynne nabrzeże Bund, znaną ulicę handlową Nanjing Road, bogate w dzieła sztuki i zabytki Muzeum Szanghaju, całkiem nowe „stare miasto”…

Wieczorem popłyniemy rzeką Huangpu z widokiem na nowoczesną dzielnicę Pudong. Oczywiście wirtualnie skosztujemy miejscowych przysmaków…

Zapraszamy!!!

Skip to content