Wernisaż wystawy: „Archeofity – świadkowie przeszłości.”

W dniu 9 marca 2023r. odbył się wernisaż wystawy: „Archeofity. Świadkowie przeszłości.”

Kurator wystawy – Czesław Narkiewicz.

Spotkanie otworzył Adam Łaciuk – Dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze – Cieplicach, który powitał przybyłych gości, m.in. jeleniogórskich radnych oraz pracowników Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze.

O archeofitach oraz o kulisach powstawania tej wystawy opowiadał Czesław Narkiewicz.

Archeofity (w Polsce około 160 gatunków)

Należą tu gatunki przybyłe przed końcem XV w. i trwale zadomowione na siedliskach ruderalnych i segetalnych.

Proces ich zasiedlania obszaru Polski rozpoczął się w neolicie. Przybywały one wieloma falami i z różnych kierunków, głównie jednak z obszaru śródziemnomorskiego. (przykłady: psianka czarna, mak polny).

Wystawa czynna od 9.03.23 r. do 28.05.2023 r.