NOC MUZEÓW

Noc Muzeów – sobota – 13 maja 2023 r. – 18:00 – 24:00

Noc Muzeów to impreza, na którą co roku czekają miłośnicy sztuki, kultury i historii. Muzea, kina, galerie, instytucje kulturalne pozostają otwarte do późna w nocy, a uczestnicy mogą oglądać wystawy i eksponaty oraz brać udział w specjalnie przygotowanych na tę noc atrakcjach.

Muzeum Przyrodnicze zaprasza od godz. 18.00 do 24.00.

Zapraszamy na:

1. Warsztaty dla dzieci od godz. 18.00-21.30

Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami do Pracowni Muzealnej na warsztaty artystyczne. Dzieci będą mogły wykonać swoją własną figurkę pawia lub sowy – pamiątkę z Nocy Muzeów. Kreatywne zajęcia, pobudzające wyobraźnię nauczą jak zrobić „coś z niczego”, gdyż podstawą są materiały z recyklingu. Tłem warsztatów będą ciekawostki na temat zwierząt i ptaków.

• Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Archeofity – świadkowie przeszłości” – Czesław Narkiewicz godz. 18.30, 19.30, 20.30, 21.30

Archeofity (w Polsce około 160 gatunków) – należą tu gatunki przybyłe przed końcem XV w. i trwale zadomowione na siedliskach ruderalnych i segetalnych.  Proces ich zasiedlania obszaru Polski rozpoczął się w neolicie. Przybywały one wieloma falami i z różnych kierunków, głównie jednak z obszaru śródziemnomorskiego. (przykłady: psianka czarna, mak polny).

• Wejście do pracowni preparatorsko-konserwatorskiej – oprowadzanie kuratorskie Katarzyna Kielijańska.  Wyjątkowa okazja obejrzenia preparatów w trakcie konserwacji i poznania sposobów tworzenia eksponatów przyrodniczych do nowopowstających wystaw stałych muzeum.

godz. 18.30, 19.30, 20.30, 21.30, grupy 15 os. max.

• Irrbloss – pokaz ognia i światła. Irrbloss to duet z ponad dziesięcioletnim stażem w ogniowym fachu. Pokazy to ciągi ogniowych lub świetlnych, ruchomych obrazów. Godz. 22.00

W godz. 18.00-23.00 możliwość zwiedzania z przewodnikiem lub indywidualnie.