Projekt ten jest elementem programu „Nasza przyroda”, realizowanego od 6 lat w powiecie zgorzeleckim dla uczniów szkół wszystkich typów, w tym SOSW.
    Celem programu jest zapoznanie dzieci i  młodzieży z różnorodnością biologiczną rodzimej przyrody na bazie pospolitych gatunków. Zależy nam na tym, by dzieci i młodzież umiały rozpoznać kilka  gatunków roślin i zwierząt w swoim otoczeniu. 
   W każdym roku jest inny temat wiodący. Do tej pory zakończono pierwszy sześcioletni cykl programu (w 2009 r. motyle, w 2010 r. drzewa, w 2011 r. płazy i gady, w 2012 rośliny wiosenne, w 2013 r. ptaki, w 2014 r. rośliny łąkowe i wodne). Od bieżącego roku tematyka poszczególnych konkursów będzie się powtarzać.
   W tegorocznym konkursie wzięło udział 14 szkół podstawowych, 11 gimnazjów i 4 szkoły ponadgimnazjalne oraz SOSW; łącznie ponad 150 uczniów z całego powiatu.
   Odbyły się 3 konkursy: wiedzy, plastyczny i fotograficzny, w których wyłoniono łącznie 41 laureatów. Nagrodą dla nich – i opiekunów – jest w tym roku wycieczka do Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze – Cieplicach. 
Agata Subocz Alicja Jasińska Anna Zasańska Dawid Ziegler Jagoda Borecka
 Agata Subocz        Alicja Jasińska       Anna Zasańska       Dawid Ziegler        Jagoda Borecka
Joanna Połaczańska Julia Pastusiak Krzysio Kozak Maciej Wapniarczuk Michał Urbańsk
Joanna Połaczańska   Julia Pastusiak    Krzysio Kozak       Maciej Wapniarczuk  Michał Urbański
Natalia Wajda Patryk Szawuła Sandra Szeliga Wiktoria Rybaczuk Zosia Witkowska
Natalia Wajda        Patryk Szawuła        Sandra Szeliga       Wiktoria Rybaczuk   Zosia Witkowska
Zuzanna Pruchnicka Zuzia Miśta
Zuzanna Pruchnicka Zuzanna Pruchnicka