Wyprawa do śniegów Kilimandżaro (ekspozcja czynna do 31 stycznia 2015 r.)

Wystawa jest relacją fotograficzną z wyprawy do Afryki, do tętniącej życiem sawanny Serengeti, do krateru Ngorongoro, Góry Meru i zwieńczającego Czarny Ląd Kilimanjaro, w czasach, gdy było tam jeszcze dużo więcej śniegu. Tam w ciągu trzech dni przemierzamy, sawanny, lasy deszczowe, górskie stepy i pustynie, a wreszcie pokryty lodowcami wierzchołek Kibo.

Ciągle towarzyszą mi słowa pisarzy i sceny z filmów o Afryce. Konfrontacja zastanej rzeczywistości z nabywanymi od dzieciństwa wyobrażeniami, marzeniami…

Marian Bochynek

Marian Bochynek urodził się 54 lata temu w Górach Kaczawskich, które już od dzieciństwa kształtowały jego wrażliwość na uroki górskiego krajobrazu oraz bogactwo natury. Dziś mieszka w Rudawach Janowickich i twierdzi, że z tymi górami nigdy się nie rozstanie.

Z wykształcenia jest leśnikiem, z zawodu przewodnikiem górskim, pilotem wycieczek, z zamiłowania fotografem, alpinistą i podróżnikiem. Ciekawość świata i pragnienie zmierzenia się z wyzwaniami, jakie przynoszą podróże w odległe zakątki naszego globu, spowodowały, że zawędrował na szczyty Tatr, Pamiru, Alp, , gór Tień- Szań, Kaukazu, Himalajów, Andów i Kilimandżaro, do jaskiń Europy, Peru, Turcji, Nowej Gwinei a także do dżungli amazońskiej, afrykańskiej, papuaskiej,   afrykańskiej sawanny, azjatyckich pustyń, raf koralowych Oceanu Indyjskiego, Południowego Pacyfiku. Odwiedził Tybet, Nepal, Kirgizję, Zanzibar, Peru, Ekwador, Wenezuelę, Indonezję, Egipt i inne bardziej dostępne kraje.

Stara się zatrzymać na swoich fotografiach ulotne piękno natury, majestat i grozę gór, tajemniczość świata jaskiń, wyjątkowość mieszkańców różnych stron świata i ich kultury. Efektem jego wypraw było wiele wystaw , prelekcji i publikacji prezentowanych w Polsce, Austrii, Niemczech, Czechach i Estonii.

Jego wyprawy były realizacją chłopięcych marzeń i dały mu możliwość dostrzeżenia fascynującego piękna i różnorodności świata – m.in. surowej przyrody gór i bujności życia lasów tropikalnych. Nadal jednak jest zauroczony przede wszystkim niezwykłością naszych Sudetów i bogatą historią tego regionu.                                                                                              A.Ż.

bochynek54 bochynek3 bochynek2 bochynek4 bochynek1