Get Adobe Flash player

Będzie się działo

Otwarcie wystawy - 17.09.20 r., godz.17.00 - pt.: "Teatry uliczne", fot. Jacek Kardasiewicz i prelekcja Barbary Markiewicz

W dniu 17 września 2020 r., o godz.17.00 odbędzię się otwarcie wystawy pt.: "Teatry uliczne" fotografie Jacka Kardasiewicza

oraz prelekcja Barbary Markiewicz pt.: "Teatry uliczne jako widowiska zgodne z naturą".

Teatry uliczne jako „widowiska zgodne z naturą”. Streszczenie przy tworzeniu teoretycznej ramy, pozwalającej wydobyć specyfikę teatrów ulicznych, sięgnęłam do koncepcji francuskiego filozofa Jean Jaquesa Rousseau (1712-1778).  Był on wpływowym myślicielem swego czasu, pierwszym poważnym krytykiem oświecenia (modernizmu) i reprezentowanych przez nie wartości, takich jak wiara w postęp czy potęga wiedzy i nauki. Zasadniczym elementem tej krytyki stało się u Rousseau odkrycie „człowieka natury”, dla którego właściwym środowiskiem jest przyroda i  który wraz z rozwojem kultury ulega denaturalizacji.  W ten sposób zróżnicował także Rousseau widowiska, które gromadzą ludzi na „zgodne z naturą” i widowiska  teatralne, wtórne i przez kulturę zniekształcone.  Jak będę chciała pokazać teatry uliczne, podobnie jak pierwotne formy teatralne z Azji (China, Japonia) czy Afryki   zaliczyć można do kategorii „widowisk zgodnych z naturą”.

Barbara Anna Markiewicz  –  ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Nominację na profesora zwyczajnego uzyskała w roku 1998. Wieloletni pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, od 2018 r. jest na emeryturze; wtedy także przeprowadziła się do Jeleniej Góry. Opublikowała około 300 prac naukowych; jej teksty ukazały się także w języku niemieckim, angielski i hebrajskim. Wykładała i wygłaszała odczyty m.in. w Turynie, Bochum, Zurichu, Paryżu, Oksfordzie, Londynie, Jerozolimie, Barcelonie i w Berlinie. Głównym przedmiotem jej zainteresowań jest historia filozofii, dydaktyka filozofii oraz filozofia polityki. Działa w Polskim Towarzystwie Filozoficznym, którego jest wiceprzewodniczącą. Od lat zajmuje się także popularyzacją filozofii wśród młodzieży szkolnej jako Przewodnicząca Komitetu Głównego ogólnopolskiej  Olimpiady Filozoficznej i Przewodnicząca Komitetu Głównego Konkursu Filozoficznego „W drodze ku mądrości”.  ORCID 0002-9267-3389.  

Jacek Kardasiewicz dr inż. – absolwent Politechniki Warszawskiej, na której doktoryzował się w 1988 roku. Od 1989 roku prowadził działalność gospodarczą w dziedzinie informatyki, automatyki i technologii. Jest autorem i współautorem programów wspomagających projektowanie (CAD-CAM), w tym nagradzanych na targach systemów SPTech i ArchiDraw. Zajmował się projektowaniem rozproszonego mikroprocesorowego systemu sterowania IBPL oraz produkcją sterowników i innych urządzeń wchodzących w skład tego systemu. W latach 1970-1977 wyczynowo uprawiał lekkoatletykę – był między innymi mistrzem i rekordzistą polski juniorów. Jego pasją pozazawodową jest fotografia, którą zajmuje się od wielu lat. Uczestniczył w kilku wystawach zbiorowych, miał także wystawę indywidualną (2019). Jest  Przewodniczącym Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 2018 r. mieszka w Jeleniej Górze.

teatry

Prelekcja czwartkowa 17.09.20 r., godz.19.00 - pt.: "Historia pewnej przełęczy – Pomezni Sedlo" - prowadzi Grzegorz Schmidt

Prelekcja odwołana, odbędzie się w innym terminie.

Prelegent Grzegorz Schmidt zaprasza na spotkanie z nieodległą Przełęczą Okraj we wschodnich Karkonoszach. Przybliży historię czeskiej strony, w tym początki Malej Upy, tajemnicę Krowiej Doliny (Kravi Udoli) oraz dramatyczne wydarzenia na granicy z 1938 i 1945 roku. Przy okazji zapozna Państwa z walorami przyrodniczymi tej części gór. Serdecznie zapraszamy:)

GS1 GS2 OLYMPUS DIGITAL CAMERA          GS4 GS5

Koncert autorski "Mapa szczęścia" Jacka Ziobry - 18.09.20 r., godz.19.30

W dniu 18 września (piątek) 2020 r., odbędzie sie koncert autorski Jacka Ziobry "Mapa szczęścia"

Jego piosenki to swoista "mapa szczęścia" pokazująca drogę jak można dążyć do szczęścia, którego wszyscy pragniemy i potrzebujemy.

Bilety tylko po zgłoszeniu telefonicznym (w dniu koncertu do godz.15.00). Bilety: 30 zł i 25 zł

Rezerwacja i informacja tel. 797 450 803

ziobro3

 

Prelekcja czwartkowa 24.09.20 r., godz.19.00 - pt.: "Johannesburg - miasto kontrastów" - prowadzi Izabela Bolanowska

Prelekcja odwołana, odbędzie się w innym terminie.

Największe miasto Południowej Afryki powstało w 1886 roku jako górnicza osada po odkryciu ogromnych złóż złota. Przez lata przekształcił się w ruchliwą metropolię liczącą około 9,5 mln mieszkańców. To miasto o specyficznym charakterze: z jednej strony niczym nie rożni się od nowoczesnych miast europejskich, jest siedzibą banków, korporacji, centrum biznesowe otaczają drogie i eleganckie dzielnice mieszkalne a szybkim i nowoczesnym pociągiem można dojechać do nieodległej stolicy kraju, Pretorii. Z drugiej strony  odkrywa swój typowy afrykański charakter: chaos, zgiełk, uliczne stragany, chodnikowe garkuchnie. Przepych i nowoczesność obok skrajnej biedy murzyńskich slumsów.
To ogromne miasto jest pełne kolorów i zieleni a w  niedużej odległości od metropolii znajdują się też rezerwaty przyrody z typowymi przedstawicielami afrykańskiej fauny.

bol1 bol2 bol3 bol4 bol6

Koncert "DUO JAK Amadeusz" - 25.09.20 r. (piątek), godz. 20.00

Zapraszamy na pogodny, kameralny wieczór z muzyką. Przyjemna muzyka pozytywnie wpływa na zdrowie, harmonizuje organizm. Koncert daje  przyjemność dla serca i pożytek dla zdrowia. 

Urszula Gniewek - violino, Andrzej Gniewek- violino

Koncert w ramach Karkonosze Muzyka Poezja.

Fundacja „Karkonosze. Muzyka serc”

Informacja i rezerwacja tel. 797 450 803

Bilety tylko po zgłoszeniu telefonicznym (w dniu koncertu do godz.15.00). Wstęp płatny 40 zł

duo1 duo2

 

                   ●

Koncert ballad rosyjskich i ukraińskich 26.09.2020 r. (sobota), godz. 19.00

Koncert ballad rosyjskich i ukraińskich - zaśpiewa Aleksander Evseev

Aleksander Jewsejew- jest laureatem ukraińskich i międzynarodowych konkursów wokalnych . Ukończył studia na wydziale Sztuki Estradowej w Dniepropietrowsku.Występował na scenach w Kanadzie,Francji,Niemiec, Rosji i Ukrainy . Od kilku lat mieszka i koncertuje w Polsce. W tym czasie nagrał trzy płyty w języku polskim, rosyjskim i ukraińskim.Śpiewa słynne ballady ukraińskie i rosyjskie, pieśni Bułata Okudżawy oraz pieśni z repertuaru Chóru Aleksandrowa m. in. Modlitwa, Balonik,Matko moja ja wiem,Kalinka,Trojki dwie,Suliko,Katiusza,Bradiaga, Gori gori moja zwiezda i inne....

Czas trwania około 80 min.

Cena biletów 35zł .

Informacja i rezerwacja: Emilia Jaglewicz tel. 509 295 584 

ballady ros

Oswoić autyzm- cykl bezpłatnych szkoleń

W dniach 3,4,25,31 października 2020 r. oraz 7 i 21 listopada 2020 r., odbędzie się cykl bezpłatnych szkoleń, organizowanych przez Fundację Autika, projekt dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

3Autika 1Autika 2Autika

 

Banerpoziom Kalendarzgóra

 

Baner poziom Kalendarzdół

Jesli znasz już naszą politykę prywatności i stosowania plików cookies w przeciwnym wypadku przeczytaj.