Get Adobe Flash player

Ostatnie wydarzenia

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 r.

W dniu 12 września odbyło sie spotkanie z Panią Zofią Zator w ramach  Europejskich Dni Dziedzictwa pt.: „Cieplice mojego dzieciństwa”

Zofia Zator, córka Kazimierza Pawelskiego, który w 1945 roku w Cieplicach ratował zbiory zrabowane przez Niemców m.in: w Krakowie, Warszawie i innych miastach polskich.

W marcu 1942 roku Kazimierz Pawelski wraz z żoną Marią, za nielegalne przebywanie na terenie Wartheland, został wywieziony do pracy przymusowej. Trafił do Cieplic, do majątku hrabiego Schaffgotscha. Pracował jako ogrodnik pod kierownictwem i opieką, głównego ogrodnika Alfreda Opitza. M.in. dzięki niemu, w 1943 roku, Pawelscy sprowadzili do Cieplic dziesięcioletnią córkę Zosię (Zofia Zator, do dzisiaj mieszka w Cieplicach). Od drugiej połowy 1944 roku K. Pawelski był palaczem w pałacu Schaffgotschów. Był wówczas świadkiem przywożenia i wywożenia skrzyń z dobrami kultury, m.in. zagrabionymi w Polsce, które tu zdeponował niemiecki konserwator Güther Grundmann. Po wyjeździe Schaffgotschów (17 lutego 1945 r.) Pawelski nadal pozostawał w Cieplicach. Był świadkiem zajmowania pałacu przez Armię Czerwoną (po południu 8 maja 1945 roku). Starał się uchronić szczególnie polskie zbiory przed żołnierzami, którzy plądrowali miasto. Obszar Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy był prawdziwym Eldorado, nasyconym ogromną ilością miejscowych jak i zdeponowanych tutaj zabytków.
Zofia Zator jest jedną z nielicznych żyjących do dzisiaj osób, która pamięta te wydarzenia, a także klimat uzdrowiska i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej. Ma doskonałą pamięć i jest skarbnicą wiedzy na ten temat.

SONY DSC             EDD2 EDD3

                                  

Koncert „Ballady prywatne” Jacka Borowicza

W dniu 11 września 2020 r., odbył się koncert Jacka Borowicza pt.: "Ballady prywatne"

Jacek Borowicz – wrocławski balladzista, twórca tekstów i muzyki, przez wiele lat także lider wrocławskiego zespołu rockowego Przyjaciele Stefana. Tworząc swoje piosenki chętnie sięga po teksty innych autorów np. M. Sieniawskiego i J. Tuwima.Jacek Borowicz – wrocławski balladzista, twórca tekstów i muzyki, przez wiele lat także lider wrocławskiego zespołu rockowego Przyjaciele Stefana. Tworząc swoje piosenki chętnie sięga po teksty innych autorów np. M. Sieniawskiego i J. Tuwima.

borowicz1 borowicz3

54 Karkonoska Giełda Minerałów, Skał, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich

W dniach 5-6 września 2020 r., odbyła się kolejna a druga w tym roku Giełda Minerałów, Skał, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich.

Muzeum od 1991 roku organizuje dwa razy w roku Karkonoską Giełdę Minerałów, Skał, Skamieniałości.

Pierwsza edycja miała miejsce w maju, w ramach Wiosny Cieplickiej. Impreza ta jest wpisana do Kalendarza Giełd organizowanych na terenie Polski i od lat ma wyrobioną już renomę.

Uczestniczy w niej zawsze kilkudziesięciu wystawców, przede wszystkim z Dolnego Śląska, choć nie brakuje kolekcjonerów i zbieraczy z Polski i zagranicy.

Prezentowane są przede wszystkim kolekcje i zbiory minerałów, skał i skamieniałości. Najlepsze zaprezentowane obiekty i najciekawsze stoiska są nagradzane nagrodami rzeczowymi.

SONY DSC             354G 154G 454G 554G

                          ●

Koncert ballad rosyjskich i ukraińskich

W dniu 5 września 2020 r., odbył się koncert ballad rosyjskich i ukraińskich - zaśpiewał Aleksander Evseev

Aleksander Jewsejew- jest laureatem ukraińskich i międzynarodowych konkursów wokalnych . Ukończył studia na wydziale Sztuki Estradowej w Dniepropietrowsku.Występował na scenach w Kanadzie,Francji,Niemiec, Rosji i Ukrainy . Od kilku lat mieszka i koncertuje w Polsce. W tym czasie nagrał trzy płyty w języku polskim, rosyjskim i ukraińskim.Śpiewa słynne ballady ukraińskie i rosyjskie, pieśni Bułata Okudżawy oraz pieśni z repertuaru Chóru Aleksandrowa m. in. Modlitwa, Balonik,Matko moja ja wiem,Kalinka,Trojki dwie,Suliko,Katiusza,Bradiaga, Gori gori moja zwiezda i inne....

21.01.2019 Szczecin 13 Muz Aleksander Jewsejew koncert „Ballady ukraińskie i rosyjskie” Fot. Robert Stachnik

 

Koncert duetu W.Michalski i Z.Stefański

W dniu 24 sierpnia 2020 r. , o godz. 19.30 odbył sie koncert duetu: Wojtek Michalski i Zbyszek Stefański

pt. „Nie dam uciec szczęściu" - piosenka autorska w klimacie poezji śpiewanej.

                                                  ●

 

"Warstwy miasta" Przemek Piwowar

W dniu 13 sierpnia o godz. 17.00, odbyło się otwarcie wystawy "Warstwy miasta" Przemka Piwowara.

SONY DSC             PWW2 PWW3 SONY DSC             PWW5

                ●

Koncert DUO "JAK AMADEUSZ"

W dniu 31 lipca 2020 r. o godz. 19.30 odbył się kolejny koncert duetu "JAK Amadeusz" Urszuli i Andrzeja Gniewków.
Był to pogodny, kameralny wieczór z muzyką, wykonywaną na dwoje skrzypiec, na głos i skrzypce, czasem dwa głosy. Usłyszeliśmy lekkie, dowcipne utwory kompozytorów klasycznych, aranżacje muzyki filmowe.
Przyjemna muzyka pozytywnie wpływa na zdrowie, harmonizuje organizm. Koncert daje przyjemność dla serca i pożytek dla zdrowia. 

Koncert w ramach Karkonosze Muzyka Poezja. Fundacja „Karkonosze. Muzyka serc”

1

Zwiedzanie i prelekcja dla dzieci

W dniu 28 lipca 2020 r., odbyła sie prelekcja o ptakach, którą przeprowadziła Bożena Gramsz, ornitolog w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze, następnie w dniu 30 lipca 2020 r. odbył się spacer po Cieplicach, prowadził Dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze Stanisław Firszt, opowiadał o historii i ciekawostkach związanych z tym miejscem.

Półkolonie dla dzieci zostały zorganizowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportu w jeleniej Górze.

SONY DSC             mos2 mos3 mos4 mos5

Pokaz tańca "SZEHEREZADA"

W dniu 27 lipca 2020 roku odbył sie pokaz tańca "SZEHEREZADA".

Było to bajecznie kolorowe, pełne tańca i śpiewu widowisko. Taniec orientalny (popularnie zwany tańcem brzucha) oraz ogniste flamenco zapewniły moc niezapomnianych wrażeń, a piosenki śpiewane przez Elwirę Kozak dopełniły ucztę od strony wokalnej.

SONY DSC             sh2 sh3 sh4 sh5

                                                  

Prezentacja wystawy "Knajpy lwowskie"

W dniu 21 czerwca (niedziela) o godz. 17.00 odbyła się prezentacja wystawy i prelekcja, pt. "Knajpy lwowskie".

Wydarzenie zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich
i Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze.

KW2 KW3 KW4 KW5SONY DSC

        ●

Mapa szczęścia - koncert autorski Jacka Ziobry

W dniu 24 lipca 2020 r., odbył sie koncert autorski Jacka Ziobry "Mapa szczęścia"

Jego piosenki to swoista "mapa szczęścia" pokazująca drogę jak można dążyć do szczęścia, którego wszyscy pragniemy i potrzebujemy.

ziobro1 ziobro3

Wernisaż wystawy "Ogród zwierząt"

W dniu 10 lipca 2020 r.,  odbył się wernisaż wystawy "Ogród zwierząt". Prace Agnieszki Cieślińskiej (profesor ASP z Warszawy).

W jej graficznym ogrodzie zwierząt pojawiają się wątki pochodzące z odmiennych kręgów kulturowych i odległych epok, przywołująca wielowiekową tradycję przedstawień bestii i fantastycznych stworzeń.
Graficzna podróż przeniesie widza do świata wyobrażonych na nowo monstrów i mirabiliów (potworów i cudowności), które zachwycają także dzisiaj.   

ogród 1m SONY DSC             ogród 3m SONY DSC             ogrod 5m

         

Wernisaż wystawy "Powrót brata marnotrawnego"

W dniu 19 czerwca o godz. 17.00 odbył się wernisaż wystawy "Powrót brata marnotrawnego".

Znany artysta Dariusz Miliński przedstawił prace swojego brata Bogdana, również artysty, który przed kilkudziesięciu laty wyjechał z Sobieszowa i zamieszkał we Francji. Jest to pierwsza na naszym terenie prezentacja dzieł tego twórcy.

„To jest zaskakująca propozycja. Artystyczna, ale nie tylko. Nie można jej odmówić dobrego, choć bardzo szczególnego warsztatu malarskiego. Wszystko jest na dobrym poziomie, choć język tych obrazów nie może liczyć na zrozumienie ze strony każdego adresata. A więc jest w nich przekaz tylko dla osób duchowo pokrewnych jego autorowi. Bo są to malowidła z pogranicza swobodnej myśli, które czasem można wziąć za tablice dydaktyczne jakiejś ezoterycznej nauki, częściowo zaszyfrowanej, podpierającej się symbolicznymi emblematami. Ich tematem jest wszechświat, tak jak go pojmuje fantazja, ale czasem ścisłość naukowa. Żeby sprawiedliwie osądzić te obrazy, trzeba by je studiować. A to jest warunek, któremu nie każdy chce / może sprostać.

Że są to dzieła zdecydowanie poważne, widać na pierwszy rzut oka, Religijne i okultystyczne znaki, oraz nieco natrętne symbole (np. katedra gotycka, czy japoński samolot bojowy) mówią, że otacza nas rzeczywistość dość ciemna. A w niej ratunkiem jest tylko nadzieja. Także nadzieja związana z malarstwem. A mówiąc dokładniej - z obrazem. Coś takiego widzę w obrazach Bogdana Milińskiego i czuje, że jest mi dość bliski, choć nie spotkałem go nigdy”
Henryk Waniek.

SONY DSC             BMW2 BMW3 BMW4 BMW5

             

Banerpoziom Kalendarzgóra

 

Baner poziom Kalendarzdół

Jesli znasz już naszą politykę prywatności i stosowania plików cookies w przeciwnym wypadku przeczytaj.