DZIAŁANIA EDUKACYJNE MUZEUM I ICH TEMATYKA

Zajęcia – skierowane dla dzieci przedszkolnych:

1. Pszczoły i pszczelarstwo (Leszek Kośny)
  2. A wokół wszystko kwitnie (tematyka wiosenna) (Leszek Kośny)
  3. Przygotowanie się owadów do zimy (Leszek Kośny)
  4. Ptaki wiosną (Bożena Gramsz)
  5. Ptaki zimą (Bożena Gramsz)
  6. Wędrówki ptaków (Bożena Gramsz)
  7. Przygotowanie się zwierząt do zimy (Aleksandra Nowak-Odelga)
  8. Tropy zwierząt (Aleksandra Nowak-Odelga)

Lekcje – skierowane do młodzieży szkół podstawowych

1. Owady - sprzymierzeńcy i wrogowie człowieka (Leszek Kośny)
  2. Pszczoły i pszczelarstwo (Leszek Kośny)
  3. Entomologia nauka o owadach (Leszek Kośny)
  4. Ptaki wiosną (Bożena Gramsz)
  5. Ptaki zimą (Bożena Gramsz)
  6. Kunszt preparatorski (kl. V-VIII) (Tomasz Sokołowski)

Wykłady – dla szkół średnich i wyższych

1. Owady - sprzymierzeńcy i wrogowie człowieka (Leszek Kośny)
  2. Pszczoły i pszczelarstwo (Leszek Kośny)
  3. Entomologia nauka o owadach (Leszek Kośny)
  4. Ptaki regionu jeleniogórskiego – Sudety, Karkonosze (Bożena Gramsz)
  5. Rośliny chronione regionu jeleniogórskiego (Czesław Narkiewicz)
  6. Różnorodność grzybów na świecie (Czesław Narkiewicz)
  7. Tajemnice grzybów (Czesław Narkiewicz)
  8. Ochrona przyrody w regionie jeleniogórskim (Czesław Narkiewicz)
  9. Zespół Pocysterski w Cieplicach (Grzegorz Tomicki)
  10. Biblioteka Majoracka i zbiory Schaffgotschów w Cieplicach przed 1945 r. (Grzegorz Tomicki)
  11. Rola pracowni konserwatorsko-preparatorskiej w nowoczesnym muzeum (Tomasz Sokołowski)
  12. Ciepliccy preparatorzy i ich kunszt (Tomasz Sokołowski)

Zajęcia, lekcje, wykłady prowadzone są przez muzealników i są one ilustrowane prezentacjami multimedialnymi.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z powyższej oferty proszone są o wcześniejszy kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub pod numerem telefonu: 75 75 515 06, w celu uzgodnienia tematyki i terminu zajęć, lekcji lub wykładu.

Prelekcja dla dzieci Prelekcja dla dzieci 2

PRELEKCJE

Od 16 lat Muzeum, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, organizuje stały cykl prelekcji o tematyce przyrodniczo-podróżniczej.

Prelekcje, w tzw. „cyklu czwartkowym”, są organizowane zawsze w czwartki o godz. 19.00, z przerwą wakacyjną.

W ciągu roku jest to 40 prelekcji, powiązanych z prezentacjami multimedialnymi, w których średnio uczestniczy około 40 osób.

Dotyczą one zagadnień związanych z poznawaniem i ochroną przyrody, a także są to relacje z wypraw i podróży oraz prezentacje ciekawych przykładów przyrody ożywionej i nieożywionej z Polski i całego świata.

Prowadzone są przez znanych i wybitnych naukowców, podróżników oraz osoby chcące podzielić się wrażeniami ze swoich wypraw. Dotychczas około 500 prelegentów (w tym znani jeleniogórscy podróżnicy: Janina Peikert, Stanisław Dąbrowski, Kazimierz Pichlak, Rafał Fronia), zaprezentowało około 650 tematów, dla około 25.500 osób.

Prelekcja czwartkowa