Muzeum od 1991 roku organizuje dwa razy w roku Karkonoską Giełdę Minerałów, Skał, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich.

Pierwsza edycja miała miejsce w maju, w ramach Wiosny Cieplickiej. Impreza ta jest wpisana do Kalendarza Giełd organizowanych na terenie Polski i od lat ma wyrobioną już renomę.

Uczestniczy w niej zawsze kilkudziesięciu wystawców, przede wszystkim z Dolnego Śląska, choć nie brakuje kolekcjonerów i zbieraczy z Polski i zagranicy.

Prezentowane są przede wszystkim kolekcje i zbiory minerałów, skał i skamieniałości. Najlepsze zaprezentowane obiekty i najciekawsze stoiska są nagradzane nagrodami rzeczowymi.

I chociaż w ostatnich latach zaznacza się coraz mniejszy udział kolekcjonerów i zbieraczy „z prawdziwego zdarzenia”, a uwidacznia się coraz większy udział wystawców, oferujących pospolite minerały i wyroby z kamieni szlachetnych, muszle i innego rodzaju galanterię jubilerską, impreza nadal cieszy się dużym zainteresowaniem tak wystawiających jak i odwiedzających Muzeum.

Karkonoska Giełda 1 Karkonoska Giełda 2 Karkonoska Giełda 3 Karkonoska Giełda 4 Karkonoska Giełda 5

Karkonoska Giełda 6 Karkonoska Giełda 7 Karkonoska Giełda 8 Karkonoska Giełda 9 Karkonoska Giełda 10

                  ●

W drugiej połowie września, co roku, Muzeum organizuje dla mieszkańców Jeleniej Góry, regionu, turystów i kuracjuszy specjalną ekspozycję świeżo zebranych grzybów. Przed ekspozycją pracownicy Muzeum i osoby zaprzyjaźnione zbierają świeże owocniki grzybów z okolic miasta i Borów Dolnośląskich. Są to różne grzyby: jadalne, niejadalne, trujące i hubkowate i drobne workowce. Większość z nich jest przedmiotem zainteresowań zwykłego, przeciętnego grzybiarza. Celem wystawy jest przede wszystkim zaprezentowanie ogromnej różnorodności tej grupy organizmów. Zazwyczaj udaje się zebrać na ekspozycję od 150 do 200 gatunków.
Wszystkie one są segregowane i opatrzone etykietkami o ich przydatności kulinarnej. Ich opracowaniem zajmuje się wybitny botanik-mikolog, zatrudniony w Muzeum, mgr Czesław Narkiewicz. Tak przygotowane obiekty są wyeksponowane na wystawie, której najważniejszym celem jest przedstawienie jak największej ilości gatunków grzybów, jako różnorodną i bardzo ważną w przyrodzie grupę organizmów, wśród której wielu gatunkom grozi wyginięcie. A są to organizmy bardzo ciekawe, które wyróżniają się szczególnymi cechami jak: kształt, barwa, zapach i biologia.

Wystawa grzybów 1 Wystawa grzybów 2 Wystawa grzybów 3 Wystawa grzybów 4 Wystawa grzybów 5

Wystawa grzybów 6 Wystawa grzybów 7 Wystawa grzybów 8 Wystawa grzybów 9 Wystawa grzybów 10

               

Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych na obserwację przyrodniczą z cyklu
"ZNAM PRZYRODĘ MOJEGO MIASTA I REGIONU"

 Konkurs plastyczny 1 Konkurs plastyczny 2

Regulamin konkursu w siedzibie Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.
Pytania w sprawie konkursu prosimy kierować na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 75 75 515 06

           ●