W latach 1952-2010 w Zespole Pocysterskim mieściły się m.in.: pralnia i magazyny gospodarcze Uzdrowiska Cieplice oraz Zakładowego Oddziału Obrony Cywilnej.
Zespół Pocysterski, stan z 2 poł. 2009 r.
Klasztor, stan z 1 poł. 2010 r.
(za: Rafał Werszler, Dolnośląska Biblioteka Schaffgotschów, "PERSPECTIVA", Nr 2, 2010, s. 232-256)
Klasztor, stan z 2 poł. 2010 r.
Ogólne założenia projektu przeniesienia muzeum do klasztoru, opracowane przez Stanisława Firszta po przejęciu obiektu przez Miasto Jelenia Góra i przy założeniu, że jego część będzie użytkowana przez Centrum Kultury "Przystań Twórcza" (stan z 2010 roku).
Projekt zakłada przebudowę i dostosowanie do celów muzealnych części budynku klasztornego w pocysterskim zespole klasztornym w Jeleniej Górze - Cieplicach, zajmowanego dziś przez Uzdrowisko Cieplice (część skrzydła wschodniego i zachodniego oraz skrzydło północne): w części parterowej obiektu (część skrzydła zachodniego i część skrzydła pomocnego) znalazłyby się pomieszczenia na działalność Centrum Kultury „Przystań Twórcza" w Cieplicach.
- Muzeum zajmować będzie część parterową klasztoru (część skrzydła północnego i wschodniego), piętro (część skrzydła wschodniego, skrzydło północne i część skrzydła zachodniego) oraz poddasze (część skrzydła wschodniego, skrzydło północne i część skrzydła zachodniego).
- W części parterowej mają znaleźć się: hol (ok. 45 m2), preparatornia z magazynami (łącznie ok.40 m2), duża sala wystaw czasowych (53 m2).
- Na piętrze; korytarze z wystawami stałymi (łącznie 150 m2), siedem sal wystawowych (łącznie 200 m2) i biblioteka z czytelnią (31 m2).
- Na poddaszu znajdzie się osiem pokoi - pracowni merytorycznych (łączna powierzchnia ok. 100 m2), oraz dwa magazyny zbiorów (łączna powierzchnia ok. 150 m2).
W części muzealnej funkcjonować będzie winda umożliwiająca korzystanie z wystaw osobom niepełnosprawnym.
Muzeum posiadać będzie dodatkowe urządzenia: systemy instalacji przeciwpożarowej i antywłamianiowej, wentylacyjne, specjalistyczne oświetlenie, a niektóre pomieszczenia będą klimatyzowane (magazyny, sale wystawowe). Zmieni to diametralnie warunki obecnego muzeum, które z placówki przestarzałej przeistoczy się w nowoczesną, z możliwością dalszego rozwoju. Cały kompleks kulturalny klasztoru (muzeum i dom kultury) staną się "osią obrotową" tej części Jeleniej Góry. Będzie jej symbolem i wizytówką. Klasztor stanie się rodzajem "think-tank'u", wylęgarnią nowych idei dla miasta i regionu. Będzie prowadzić działalność usługową dla mieszkańców, w szczególności skierowaną do dzieci i młodzieży. Będą przy nim działały towarzystwa i stowarzyszenia, kluby i koła zainteresowań. Wszystko we współpracy z o.o. pijarami i Parafią Rzymsko-Katolicką, która zajmuje drugą część klasztoru. Cały kompleks klasztorny po zagospodarowaniu, dzięki nowym użytkownikom (muzeum, dom kultury) stanie się jedną z głównych atrakcji turystycznych oraz centrum kulturotwórczym regionu.
Ta część klasztoru, ożyje i będzie służyła mieszkańcom Jeleniej Góry, kuracjuszom i licznie przybywającym tu turystom.
Założenia te straciły swoja aktualność po podjęciu decyzji w lipcu 2011 r. o przekazaniu całego obiektu na cele muzealne.
Klasztor, stan z 2 poł. 2011 r. (wrzesień)
Klasztor, stan z 2 poł. 2011 r. (listopad)
Klasztor, stan z 2 poł. 2011 r. (grudzień)