W dniu 13 listopada o Meksyku opowiadali Renata i Krzysztof Mięgoć.

Ale jak twierdzi meksykański filozof Manuel Zamacona: „Meksyku się nie opisuje… w Meksyk się wierzy, z namiętnością , z pasją…”. Trudno nam będzie wyczerpująco opowiedzieć o naszej podróży po całym Meksyku, bo z pewnością najlepiej poczuje się Meksyk będąc tam osobiście. Spróbujemy jednak pokazać i opowiedzieć Państwu o tym wspaniałym kraju.

Meksyk jako państwo istnieje niewiele ponad 150 lat ale jest to kraj wielu niespodzianek, zarówno pod względem historycznym, geograficznym, jak i społecznym.
Historycznie – ogromna historia cywilizacji mezoameryki – od Olmeków (najstarszej cywilizacji obecnego Meksyku), po Tolteków, Azteków i Majów. Jak również historia Wielkiej Konkwisty – konkwistadorzy: Hernan Cortrez i Nuno Gomez.
Geograficznie – podróżując po Meksyku wydaje się, że przekracza się wiele krajów. Północ to pustynie, wysokie góry i głębokie kaniony. Centralny i południowy Meksyk to wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, a więc ocean oraz na południu wilgotne lasy równikowe.
Społecznie – występuje tu ogromna różnorodność plemion indiańskich, które do dzisiaj pielęgnują swoje zwyczaje.
Meksyk to kraj o różnorodnej kulturze i urozmaiconych krajobrazach, zachwyca zabytkami, dźwiękami, smakami i zapachami. W żadnym innym miejscu obu Ameryk historia i magiczne obrzędy nie splatają się tak mocno z szarzyzną współczesnej codzienności.

O prelegentach, Renacie i Krzysztofie Mięgociach

Są małżeństwem z 18-letnim stażem. Prowadzą firmę zajmującą się produkcją urządzeń elektroenergetycznych, głównie dla KGHM „Polska Miedź”.
Mają wiele pasji – od podróżowania po pasje kulturalne – regularnie od wielu lat chodzą na projekcje Dyskusyjnego Klubu Filmowego, co roku uczestniczą (oczywiście jako widzowie) w Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych, bywają w filharmonii. Kochają też zwierzęta, mają owczarka niemieckiego, z którym regularnie chodzią na szkolenia do Karkonoskiego Klubu Owczarka Niemieckiego oraz biorą udział w pokazach wyszkolenia psów wraz z klubem.
Podróżowanie to jedna z ich ogromnych pasji – przemierzyli już wiele krajów na świecie, od Azji po Mezoamerykę. Ale ich podróże nie ograniczają się do leżenia pod palmą z drinkiem z parasolką: gdy obmyślają podróż do danego kraju, to tak aby jak najwięcej zobaczyć, poznać kulturę, ludzi, historię i przyrodę. Dlatego też gdy wybierają się w podróż to planują więcej czasu aby poznać kraj. Interesują się również szeroko rozumianą historią, i dlatego w czasie ich podróży dogłębnie studiują historię danego kraju aby go zrozumieć i poczuć.

 

alt alt alt

alt alt alt

Wstęp wolny.

Prelekcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

alt