W dniu 16 października 2014 roku, jak zwykle o godzinie 19.00, w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze, odbyła się prelekcja czwartkowa, którą poprowadził Kamil Basiński i tym razem opowiadał o Berlinie.

Prezentacja multimedialna

Niedźwiedź w tradycji europejskiej ma bogatą symbolikę. Uosabiał on pierwotną siłę, odwagę, szlachetność, macierzyństwo, ale także nawracanie pogan na chrześcijaństwo, gniew, czy okrucieństwo. Zwierzę to widnieje na pieczęci niemieckiej stolicy od prawie siedmiu stuleci. Nic dziwnego zatem, że jest ono utożsamiane z nadszprewską metropolią. Ze względu na pełną gamę znaczeń niedźwiedź odgrywa istotną rolę w Berlinie: od ucieleśnienia przydomku założyciela Marchii Brandenburskiej po wizytówkę międzynarodowego festiwalu filmowego. Dzięki niemu stolica Niemiec skazana jest na to, „by ciągle się stawać”, pozostając „bardziej częścią świata niż miastem”. Niedźwiedzim tropem przemierzymy berlińskie muzea, kościoły, modernistyczne osiedla mieszkaniowe, a także ulice, w tym najkrótszą w mieście.

alt alt alt

Wstęp wolny.

Prelekcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.