W dniu 23 października 2014 roku, o godz. 19.00, w Muzeum Przyrodniczym, prelekcję wygłosił Henryk Dumin.

Akko, Akka, Akra – miasto na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego położone na północnym krańcu Izraela nieopodal Hajfy. Zasiedlone obecnie w siedemdziesięciu procentach przez ludność arabską, od starożytności było przedmiotem zatargów politycznych i walk. Przez pewien okres tu mieściła się stolica Królestwa Jerozolimskiego i punkt obrony rycerzy krzyżowych przeciw potędze muzułmańskiej. Do dziś przetrwały imponujące pozostałości umocnień z tego okresu, budowle weneckie i późniejsze - liczne zabytki kultury muzułmańskiej. Obecnie jest ośrodkiem, gdzie organizowany jest corocznie jeden z ważniejszych festiwali teatralnych w Izraelu i trwają nieustanne napięcia o podłożu narodowościowym.

alt alt alt

alt alt

Wstęp wolny.

Prelekcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.