Po przerwie wakacyjnej, w dniu 4 września odbyła się  pierwsza prelekcja "czwartkowa", którą poprowadził prelegent Muzeum Pzyrodniczego w Jeleniej Górze Pan Henryk Dumin, który opowiadał o Sycyli i jej pięknych zakątkach.

Podróż do miejsca, gdzie Europa dotyka Afryki, ewokuje skojarzenia z sublimacją kilku kultur, które tam kwitły na przestrzeni stuleci. Począwszy od tradycji Wielkiej Grecji, poprzez epizody bizantyjskie, normańskie, francuskie i hiszpańskie, na polskich wątkach kończąc - zawsze miejsce to pozostawiało w wyobraźni narodów trwały ślad, znaczony wielkimi dziełami architektury, muzyki i literatury. Smak południa Sycylii z Katanią, Syrakuzami i Taorminą odnajdziemy w dziełach Vincenzo Belliniego, Tommaso di Lampedusy, Friedricha Georga Haendla, Karola Szymanowskiego i Jarosława Iwaszkiewicza, którzy z tymi właśnie okolicami związali swe słynne dzieła. Podczas jednej z rozmów Krzysztof Zanussi stwierdził, że to prawdopodobnie najpiękniejsze miejsce na ziemi i tam właśnie nakręcił swój film "Czarne słońce". Opowieść o niezwykłej przestrzeni, gdzie rajska natura wypełnia przestrzeń naznaczoną obecnością słynnych postaci: od  Archimedesa po współczesnych celebrytów.

alt alt alt

alt alt

Wstęp wolny.

Prelekcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej we Wrocławiu.