14 maja 2014 roku Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze rozpoczął realizację projektu pod nazwą „Jedzie pociąg z daleka czyli interdyscyplinarna podróż artystyczna”, którego czeskim partnerem była szkoła w Żelaznym Brodzie. Projekt adresowany był przede wszystkim do teatrów dziecięcych działających na terenie dawnego województwa jeleniogórskiego i wałbrzyskiego oraz okręgu libereckiego. W ramach projektu odbył się konkurs dla teatrów amatorskich skupiających dzieci i młodzież od 5 do 16 roku życia. Aż 23 zespoły – 6 z Czech i 17 z Polski, skupiające łącznie ponad 350 małych aktorów - walczyły o nagrody, prezentując swoje przedstawienia w salach Osiedlowego Domu Kultury. Spektakle oceniali  Agnieszka Włoch – reżyser teatrów dzieci i młodzieży, pedagog, twórczyni Ogólnopolskiego Forum Teatrów Dziecięcych MINIATURY w Opolu, Jan Kochanowski – aktor Teatru CINEMA i Paweł Sikora – muzyk, kompozytor i aktor Teatru MASKA. Uczestnicy projektu udali się w artystyczną podróż po zabytkowych miejscach naszego pogranicza, aby poznać historię regionu. Dzieci odwiedziły pałace w Pakoszowie i Łomnicy, zespół pałacowy w Jilemnicach, a na zakończenie projektu nową siedzibę Muzeum Przyrodniczego mieszczącą się w zespole pocysterskim. W każdym z tych miejsc jeden dziecięcy zespół teatralny zaprezentował specjalnie przygotowaną etiudę dotyczącą historii danego obiektu. Historię pałacu w Pakoszowie poznaliśmy dzięki zespołowi TRELE MORELE z Boguszowa-Gorce, o tajemnicach pałacu w Łomnicy opowiedział zespół PRO-MOTOR z Lubania. Zwyczaje cystersów przybliżyła nam grupa teatralna GZYGZAK z Osiedlowego Domu Kultury, a o dawnych właścicielach zamku w Jilemnicach opowiedziała czeska grupa teatralna KUKI – KUKI z Żelaznego Brodu. Uroczyste podsumowanie projektu, wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w sobotę – 17 maja o godz. 11.00 w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze.

alt alt alt

alt alt alt