W dniu 9 maja 2014r. o godzinie 17.00 w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze otwarta została wystawa pt. „Jedno w Trzech” - artystycznej rodziny związanej z regionem Beaty Kornickiej –Koneckiej, Janusza Koneckiego oraz ich córki - Matyldy Koneckiej.

Artyści od dwudziestu lat mieszkają w Szklarskiej Porębie. Do 2009 r. prowadzili Centrum Edukacji Artystycznej „Esplanadę” w Szklarskiej Porębie, obecnie – autorską galerię „Kokon”. Organizują plenery malarskie, koncerty, spotkania artystyczne. Ponadto Beata jest nauczycielką rysunku w Liceum Plastycznym w Jeleniej Górze, Matylda mieszka w Anglii, gdzie w XIXwiecznej plebanii prowadzi autorską pracownię artystyczną.

Beata i Janusz Koneccy są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Beata Kornicka – Konecka ukończyła pracownię projektowania graficznego u prof. Grzegorza Marszałka. Głównym tworzywem jej sztuki jest rysunek ołówkiem.

Rysunki Beaty to poruszające obrazy ludzkich zmagań z osamotnieniem. Artystka mówi o ludzkim cierpieniu, lęku i strachu. Jest autorką cyklów rysunkowych inspirowanych dziełami literackimi, takimi jak: „Dekameron” Giovanniego Boccaccia, „Księga Ducha Gór” Carla Hauptmanna czy „Rękopis znaleziony w Saragossie” Jana Potockiego. Na wystawie w Muzeum Przyrodniczym zaprezentowała rysunki z cyklu „Maski I”, „Maski II”, „Maski III” „Samotność Boga”, Ślady”, „Wachlarz życia” i „Pietá”.

Janusz Konecki uzyskał dyplom z grafiki warsztatowej u prof. Tadeusza Jackowskiego, należy do Międzynarodowego Towarzystwa Przyjaciół Mezzotinty w Gdańsku ale głównym tworzywem jego sztuki zostało malarstwo. Malarstwo olejne na płótnie oraz ostatnio na starych drewnianych drzwiach, z których kreuje bramy do świata natury. Na wystawie w Cieplicach można zobaczyć jego obrazy z cyklu „Labirynt”, „Mapy” oraz drzwi z cyklu „Open the Door” i „Good By Esplanada”.

Matylda Konecka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym. Na wystawie „Jedno z Trzech” prezentuje cykl ilustracji do szkockich opowieści, inspirowanych niekiedy pejzażowymi motywami z Karkonoszy.

Wystawę sztuki rodziny Koneckich można oglądać w Muzeum Przyrodniczym do 31 sierpnia 2014r.

alt altalt

alt alt alt