W dniu 22 października 2021 r., godz. 18.00, odbyła się promcja ksiażki i spotkanie z tłumaczem Marcinem Wawrzyńczakiem.
 
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze-Cieplicach i Wydawnictwo Wielka Izera serdecznie zapraszają na promocję książki Davida Friedricha Schulzego "Podróż z Turyngii w śląskie Góry Olbrzymie: przez Saksonię, Szwajcarię Saską i Górne Łużyce, z przystankami na Oybinie i w Unięcicach” (1802) oraz spotkanie z tłumaczem Marcinem Wawrzyńczakiem. Spotkanie poprowadzi dr Grzegorz Tomicki
Wydane w 1804 w Lipsku dzieło zawiera opis pieszej wędrówki autora odbytej we wrześniu 1802 roku. Jej trasa wiodła przez Herrnhut, Żytawę, Oybin, Frýdlant, Lázně Libverda, Unięcice, Świeradów Zdrój, Szklarską Porębę, Cieplice, Jelenią Górę, Kowary, Gryf i Lubań do Zgorzelca. Znajdziemy tu m.in. szczegółowe sprawozdania z wizyt w osadzie Braci Morawskich w Herrnhut oraz w pałacu znanego naukowca A. Traugotta von Gersdorfa w Unięcicach, relacje z Oybina, Smreka, Chojnika i Śnieżki, a także jedyny znany opis noclegu w legendarnej Michelsbaude przy Starej Drodze Celnej w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Lekturę pogłębiają dygresje historyczne, a mnogość szczegółów dotyczących życia codziennego i otoczenia pozwala czytelnikowi przenieść się w czasie i obserwować świat oczami wędrowca sprzed ponad dwustu lat.
 
Przełożył Marcin Wawrzyńczak
Konsultacja językowa: Tomasz Płóciennik, Jowita Selewska, dr Łukasz Tekiela, Jürgen Wegerich
Korekta: Tomasz Płóciennik, Grzegorz Tomicki, Ewa Wawrzyńczak
Ilustracje: Adrian Zingg
Skład: PontonStudio
---
oprawa twarda szyta
format 130 x 215 mm
192 str.
papier Munken Premium Cream 90 g/m
12 całostronicowych ilustracji + 2 na wyklejkach
wstążka-zakładka
spis nazw miejscowych
ISBN 978-83-959324-2-7
Wydawnictwo Wielka Izera 2021

Podróż z Turyngii w śląskie Góry Olbrzymie