LN1

W dniu 28 września 2019 r. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Dom Spotkań z Historią w Warszawie

przedstawiły prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego pt: "ŁYK NAFTUSI"

Była to opowieść o kresowych zdrojach w Niemirowie, Szkle, Lubieniu, Morszynie i Truskawcu.

Odkąd poza granicami Rzeczypospolitej znalazły się tysiące kresowych miast, miasteczek i wsi z powszechnej świadomości Polaków zniknęły ich nazwy, burzliwe dzieje, fascynujące postacie z nimi związane. Tak stało się też z modnymi niegdyś kresowymi uzdrowiskami, które pełniły rolę letnich salonów towarzyskich Galicji a potem II Rzeczypospolitej. Przypomniał je Tomasz Kuba Kozłowski, popularyzator dziedzictwa historyczno-kulturowego Kresów z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Pan Kozłowski opowiadał opowieśći o zdrojowych odkryciach Stefana Batorego i Jana Sobieskiego; niemirowskiej borowinie, morszyńskim Karlsbadzie i truskawieckiej Naftusi; zdrojowym savoir vivre i pułkowej orkiestrze; szulerach, koryntiankach, swawolach kuracjuszy i generałów; Jaroszach i Żydach w Truskawcu. Multimedialna prezentacja ilustrowana była oryginalną ikonografią z epoki ze zbiorów autora. 

naftusia-852x450