Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej muzeum-cieplice.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego muzeum-cieplice.pl
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu poniższych niezgodności lub wyłączeń:
mogą zdarzyć się sytuacje, że pomimo starań redaktorów serwisu, pewne dokumenty opublikowane na stronie są niedostępne z uwagi na fakt, że: • pochodzą z różnych źródeł, • opublikowane zostały przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
niektóre filmy zamieszczone w serwisie mogą również nie posiadać napisów czy innych wymaganych elementów, z uwagi na fakt, że zostały opublikowane również przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
Oświadczenie sporządzono dnia 30.09.2020.
Data publikacji strony internetowej: 2005.10.29.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2021.01.20.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny. Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jest Aleksandra Nowak-Odelga, adres poczty elektronicznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48 75 75 515 06. Wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz skargi na brak zapewnienia dostępności należy składać w sekretariacie muzeum, za pośrednictwem poczty lub mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Pytania dotyczące dostępności architektonicznej prosimy kierować do Sektretariatu tel. +48 75 75 515 06.
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze z satysfakcją i zadowoleniem przyjęło informację, że uczennice Szkoły Podstawowej nr 6 w Jeleniej Górze – Aleksandra Dudzik, Zofia Fang, Paulina Jonczyk i Aleksandra Spychała z klasy 6c zajęły drugie miejsce w wojewódzkim konkursie "Poznajemy Ojcowiznę 2020".
Konkurs organizowany jest od początku lat 90. XX wieku przez Radę Programową do spraw Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK. Jego celem jest zachęcanie młodych ludzi do aktywnego poznawania swojej Ziemi Ojczystej poprzez wyszukiwanie i opisywanie w ciekawy sposób obiektów krajoznawczych, lokalnych tradycji kulturowych, osobistych wspomnień ludzi oraz wydarzeń historycznych. Tego co nas otacza wokół, a czego na co dzień albo nie zauważamy, albo nic o tym nie wiemy . Cieszy więc, że praca Oli, Zosi, Paulinki i drugiej Oli pt.: „Tajemnice Schaffgotschów” dotyczyła Cieplic i napisana została, m.in. na podstawie przeprowadzonego wywiadu z Panią Zofią Zator, która jako 10 letnia dziewczynka została przywieziona przez rodziców do Cieplic, którzy przebywali tu jako robotnicy przymusowi w dobrach Schaffgotschów. Ojciec małej Zosi, Kazimierz Pawelski był palaczem w pałacu, a matka pracowała w ogrodnictwie. To oni przyczynili się w pierwszych dniach po wojnie do uratowania polskich i cieplickich skarbów kultury, a czego świadkiem była właśnie Pani Zofia.Ona też znała i widziała całą rodzinę Schaffgotschów i była ulubienicą córek hrabiego. Kontakt z nimi utrzymywała jeszcze wiele lat po wojnie. Jest jednym z nielicznych świadków dni łączących historię Cieplic do i po 1945 roku.
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze zrealizowało zadanie pod nazwą: "Rozbudowa stałej wystawy "Barwny świat ptaków" - o dioramę pn. "Orient", dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 46.000 zł (czterdzieści sześć tysięcy złotych).
Kwota dotacji wyniosła 30.000 (trzydzieści tysięcy złotych)
Umowa dotacji nr 1026/D/EE/JG/2020 z 09 grudnia 2020 r z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na dofinansowanie zadania: Stała wystawa pn."Mieszkańcy oceanu"
Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 23.000 zł
Kwota dotacji 10.500 zł
Umowa dotacji nr 869/D/EE/JG/2020 z 09 października 2020 r z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na dofinansowanie zadania: Rozbudowa stałej wystaw "Barwny świat ptaków" o dioramę pn."Kraina Etiopska"
Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 39.000 zł
Kwota dotacji 15.000 zł
Sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Z posiedzenia komisji z dnia 29.10.2019 r., dotyczący rozstrzygnięcia X konkursu plastycznego
z cyklu „Znam przyrodę mojego miasta i regionu” pt. „Zwierzęta naszych rzek, stawów i jezior”
W skład komisji wchodzą:
1. Przewodniczący – Bożena Gramsz – pracownik Muzeum Przyrodniczego
2. członek Leszek Kośny - pracownik Muzeum Przyrodniczego
3. członek – Aleksandra Nowak-Odelga - pracownik Muzeum Przyrodniczego
Ilość prac, które wpłynęły do 25 października 2019 r.:
1. Szkoła Podstawowa Nr 3, im. Mikołaja Kopernika, ul. PCK 14a, 58-560 Jelenia Góra - 21 2.Szkoła Podstawowa Nr 13, im. Komisji Edukacji Narodowej, ul. Piotra Skargi 19,
58-500 Jelenia Góra - 8 3. Szkoła Podstawowa Nr 10, im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul Morcinka 31,
58-500 Jelenia Góra - 36
4. Szkoła Podstawowa nr 11, im. F. Chopina ul. Stanisława Moniuszki 9,
58-500 Jelenia Góra - 48
5. Szkoła Podstawowa Nr 7, im Adama Mickiewicza, ul. Sudecka 53,
58-500 Jelenia Góra - 14
6. Zespół Szkół Katolickich u Św. Pankracego, ul Kopernika 1, 58-500 Jelenia Góra - 12
7. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Piechowicach, ul. Szkolna 6, 58-573 Piechowice - 30
8. Szkoła Podstawowa Nr 2, im Jana Pawła II, ul. Tysiąclecia 28, 58-573 Piechowice - 13
9. Szkoła Podstawowa , im Orła Białego, ul. Żołnierska 113, 58-562 Podgórzyn - 4
10. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy,
ul. Świerczewskiego 160, 58-508 Jelenia Góra - 4
11. Szkoła Podstawowa, ul Sułkowskiego 1, 58-533 Mysłakowice - 5
12. Zespół Szkolno-Przedszkolny, ul Kręta 27A, 58-521 Jeżów Sudecki - 7
13. Szkoła Podstawowa Nr 3, im. Józefa Gielniaka, ul. 1-go Maja 72, 58-530 Kowary - 14
14. Szkoła Podstawowa Nr 1, ul. Staszica 16, 58-530 Kowary - 2
15. Zespół Szkolno-Przedszkolny, im. St. Marusarza, ul Szkolna 95, 58-535 Miłków - 30
16. Zespół Szkół Specjalnych w DPS „Junior” , Miłków 165, 58-535 Miłków - 3
17. Szkoła Podstawowa Nr 4 w Lubaniu, ul. Kopernika 15, 59-800 - 16
RAZEM: 267
Jury przyznało:
w kategorii klas I-III
I miejsce
Helena Trybuchowska-Łysik, Szkoła Podstawowa Nr 10 w Jeleniej Górze
kl. 1c
II miejsce
Diana Dąbrowska, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Lubaniu, kl. 3b
Michał Zdański-Siuta, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Piechowicach, kl. 2
III miejsce
Maja Masternak, Szkoła Podstawowa Nr 10 w Jeleniej Górze, kl. 1c Anastazja Grondecka, Szkoła Podstawowa Nr 10 w Jeleniej Górze, kl. 1a
Wyróżnienie
Alicja Szlachetka, Szkoła Podstawowa Nr 10, kl. 1b
w kategorii klas IV-VI
I miejsce
Amelia Dziedzińska, Szkoła Podstawowa Nr 11 w Jeleniej Górze, kl. 6p
II miejsce
Artur Niklewicz, Szkoła Podstawowa Nr 11 w Jeleniej Górze, kl. 6k
Marcel Dziewanowski, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Jeleniej Górze, kl. 6b
III miejsce
Maja Domagała , Szkoła Podstawowa Nr 3 w Jeleniej Górze, kl. 6a
Zofia Wojciechowska, Szkoła Podstawowa Nr 11 w Jeleniej Górze, kl. 4a
Wyróżnienie Kinga Naciskała, Zespół Szkół Katolickich u Św. Pankracego
w Jeleniej Górze, kl. VI
w kategorii klas VII – VIII
I miejsce Emilia Mikulska, Szkoła Podstawowa Nr 11 w Jeleniej Górze, kl. 7d
II miejsce
Anna Zinovieva, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Jeleniej Górze, kl. 7a Karina Dudzińska, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kowarach, kl. 7
III miejsce
Wiktoria Janikowska, Szkoła Podstawowa Nr 11 w Jeleniej Górze, kl. 7a Kacper Gogojewicz, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jeżowie Sudeckim, kl. 7
Wyróżnienie
Karol Chmielowski, Zespół Szkół Specjalnych w DPS „Junior” w Miłkowie,
Tôi rất vinh dự khi những bức ảnh của tôi đang được triển lãm trong một bảo tàng uy tín của Ba Lan - bảo tàng Lịch sử Tự nhiên Jelenia Góra của bạn . Trong bức thư này, tôi muốn bày tỏ lòng biết ơn chân thành đối với bạn , về những gì bạn đã làm cho triển lãm của tôi và cho cá nhân tôi. Tôi cũng xin chân thành cảm ơn các nhân viên bảo tàng, những người đã bỏ rất nhiều công sức cho triển lãm của tôi.
Tôi rời Ba Lan xinh đẹp của bạn hai tuần rồi, nhưng cảm xúc từ chuyến đi này vẫn còn nóng hổi trong tôi. Nhờ triển lãm này mà tôi biết về Bảo tàng và vùng đất Cieplice xinh đẹp của bạn. Sau khi trở về nhà, tôi đã lên Internet để tìm hiểu về bảo tàng Lịch sử Tự nhiên . Tôi thực sự ngạc nhiên và thích thú. Một điều thú vị nữa là bảo tàng của bạn có một triển lãm nghệ thuật được khai mạc một ngày trước triển lãm của tôi. Tôi cảm thấy vinh dự hơn khi những bức ảnh của tôi được trưng bày trong bảo tàng của bạn.
Trên đường từ Wroclaw đến Cieplice, tôi đã thấy phong cảnh rất đẹp nhưng không thể dừng xe để chụp ảnh. Tôi mơ ước sẽ có dịp quay trở lại đây, thăm lại Bảo tàng Lịch sử Tự nhiên và lái xe máy đi đến những cánh đồng , làng quê và chụp ảnh.
Về triển lãm của tôi, tôi thực sự muốn biết liệu nó có được nhiều người xem hay không và họ nghĩ gì về những bức ảnh của tôi. Bạn có thể vui lòng cho tôi biết về những điều này ?
Mười ngày ở Ba Lan thực sự là hạnh phúc đối với tôi. Tôi sẽ luôn nhớ những kỷ niệm về nơi này, nhớ những người bạn Ba Lan thân thiện, nhớ Bảo tàng Lịch sử Tự nhiên và một thành phố xinh đẹp trong lễ hội mật ong.
Cảm ơn bạn rất nhiều Chúc bạn những điều tốt đẹp nhất Tôi hy vọng sẽ gặp lại bạn ở Việt Nam
Tạm biệt bạn
NGUYỄN THỊ QUỲNH LIÊN
Witam Panie Stanisławie,
jestem zaszczycona, że moje zdjęcia są eksponowane w ważnym, polskim Muzeum - Waszym Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. Tym listem chcę wyrazić szczerą wdzięczność za to, co zrobiliście dla mojej wystawy i dla mnie osobiście. Chciałabym również podziękować pracownikom Muzeum, którzy włożyli tyle wysiłku w jej przygotowanie.
Opuściłam po dwóch tygodniach piękną Polskę , ale emocje z tej podróży są wciąż we mnie gorące. Dzięki ekspozycji wiem o Waszym Muzeum i pięknych Cieplicach. Po powrocie do domu zajrzałam do Internetu, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o Waszej placówce. Byłam naprawdę zaskoczona informacjami i zadowolona. Ciekawe było też to, że w Muzeum była też w tym czasie wystawa sztuki sławnego polskiego artysty, która została otwarta na dzień przed wernisażem mojej. To sprawia, że czuję się jeszcze bardziej zaszczycona tym, że moje zdjęcia są prezentowane właśnie w Waszym Muzeum.
W drodze z Wrocławia do Cieplic widziałam piękne krajobrazy, ale nie mogłam zatrzymać samochodu, aby zrobić choć kilka zdjęć. Marzę, aby móc tu wrócić, odwiedzić jeszcze raz Muzeum i pojechać np.motocyklem na wasze pola , wsie i robić tam zdjęcia.
Dziesięć dni w Polsce były dla mnie bardzo szczęśliwe. Zawsze będę pamiętała o Kotlinie Jeleniogórskiej, przyjaznych polskich przyjaciołach, Muzeum i pięknych Cieplicach oraz festiwalu pszczelarskim.
Dziękuję bardzo Życzę wszystkiego najlepszego
Mam nadzieję, że zobaczymy się jeszcze... może w Wietnamie?
Konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych
na obserwację przyrodniczą,
z cyklu
„ZNAM PRZYRODĘ MOJEGO MIASTA i REGIONU”
pt.: „Zwierzęta naszych rzek, stawów i jezior ”
I. Wiadomości wstępne
1. Organizatorem konkursu jest Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze.
II. Cele i tematyka konkursu
Propagowanie problematyki przyrodniczej w regionie karkonoskim wśród dzieci i młodzieży.
Na naszym terenie występuje wiele potoków i zbiorników wodnych, w których żyją liczne gatunki zwierząt: bezkręgowce, ryby i płazy. Wśród nich są zwierzęta objęte ochroną i zagrożone. Zróżnicowane zbiorniki wodne umożliwiają rozwój wielu przedstawicieli świata zwierząt.
Celem konkursu jest namalowanie, narysowanie lub wykonanie inną dowolną techniką przedstawienia zwierząt wodnych w ich środowisku. Praca może przedstawiać zwierzęta jednego lub kilku gatunków żyjących w karkonoskich lub polskich wodach.
III. Organizacja konkursu
1. W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
2. Przewiduje się trzy kategorie wiekowe oceny prac:
- dla klas I-III
- dla klas IV- VI
- dla klas VII-VIII
3. Uczniowie – uczestnicy Konkursu pracują samodzielnie przy konsultacji nauczycieli, którzy
udzielają im pomocy.
4. Wykonane prace muszą być podpisane (pismem drukowanym) i zawierać następujące
informacje:
- imię i nazwisko
- szkoła i klasa
5. Terminy poszczególnych etapów Konkursu:
I etap – nadsyłanie prac - do 25 października 2019 roku
II etap – ogłoszenie wyników - 30 października2019 roku
III etap – rozdanie nagród laureatom - 6 listopada 2019 roku, godz. 16.00
IV. Nagrody i wyróżnienia
1. Laureaci otrzymują cenne nagrody rzeczowe i dyplomy.
2. W konkursie zostanie nagrodzonych i wyróżnionych 18 osób, w następujący sposób:
Szkoły podstawowe
kl. I-III
Szkoły podstawowe
kl. IV-VI
Szkoły podstawowe
kl. VII-VIII
miejsce pierwsze
miejsce pierwsze
miejsce pierwsze
miejsce drugie
miejsce drugie
miejsce drugie
miejsce drugie
miejsce drugie
miejsce drugie
miejsce trzecie
miejsce trzecie
miejsce trzecie
miejsce trzecie
miejsce trzecie
miejsce trzecie
wyróżnienie
wyróżnienie
wyróżnienie
V. Inne informacje
1. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie, a nauczycieli do rozpropagowania Konkursu wśród dzieci – uczniów szkół.
2. Technika prac dowolna (suszone rośliny, rysunek, malarstwo itp.). Format prac A4 i A3 (bez prac
Aleksandra Nowak-Odelga, Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze, ul. Cieplicka 11A,
58-560 Jelenia Góra, tel. 75 75 515 06, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.