Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze

Warsztaty

„Noc sów” – warsztaty łączące oprowadzenie po wystawie „Ptaków nocny” oraz wykonanie pracy plastycznej (pamiątki)

Celem warsztatów jest zapoznanie dzieci i młodzieży z gatunkami ptaków nocnych, ich różnorodnością, życiem i zwyczajami. Wprowadzenie w świat stworzeń nocnych w całkowitej ciemności, jedynie przy pomocy latarek, pozwoli zwiedzającym na lepsze zrozumienie ich natury co wzmocni odczucia „podglądania” zwierząt w ich naturalnym środowisku. Punktowe światło latarki da jedynie fragmentaryczny obraz, co skupi zmysł wzroku i percepcję dzieci na danym obiekcie. Dźwięki stworzeń nocnych spotęgują wrażenia podczas zwiedzania.

Po wprowadzeniu merytorycznym, dzieci wykonają pamiątkową pracę plastyczną złożoną głównie z materiałów naturalnych a także z przedmiotów pochodzących recyklingu.

Do wyboru dwie wersje sowy (do wcześniejszego ustalenia z zamawiającym):

1. Papierowa figurka sowy
sowa1

2. Figurka sowy metodą quillingu z kartonów i tektury falistej z recyklingu

sowa4

Scenariusz warsztatów:

– na wstępie odbędzie się prelekcja na temat sów oraz ich zwyczajów  20-25min

– po prelekcji dzieci wraz z przewodnikiem powędrują przy zgaszonych światłach na poszukiwanie ptaków nocnych, przy pomocy latarek odnajdując znaki prowadzące do nocnej ekspozycji – 20min

– po  „nocnym spacerze” przejdziemy do pracowni i każde dziecko stworzy swoją własną, niepowtarzalną sówkę i nada jej unikalne imię – 40min

– po zakończonych zajęciach plastycznych, według uznania, można zwiedzić pozostałe wystawy Muzeum: odwiedzić słonicę Balbinkę, pomachać nosorożcowi lub mijając fascynującą wystawę grzybów, przejść do arcyciekawego świata owadów.

Czas trwania: 90min

Cena/osobę: 15zł