Get Adobe Flash player

Będzie się działo

Wernisaż wystawy fotografii Artura Dudki "Alpy z daleka i z bliska" - 31.08.2018r., g. 17.00

 

„Alpy z daleka i bliska"  to wystawa, która odkrywa intymny, górski świat. Świat z jednej strony niebezpieczny, surowy, wymagający poświęcenia, trudu, ale też świat fascynujący, piękny - majestatyczny. Używając słów Artura Dudki, autora wystawy „..tam, zbliżając się do matki natury, można delektować się jej pięknem, nieco wyciszyć, zregenerować i oderwać od cywilizacyjnego zgiełku”. Zaprezentowane na wystawie fotografie to jedynie niewielka część prac powstałych w ostatnim dziesięcioleciu. Dokumentują one górskie wyprawy, w których autorowi zazwyczaj towarzyszyła żona, Kinga. 

Jak mówi sam artysta: "Wystawa w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze jest trzecią krajową wystawą moich fotografii, dedykowanych tematyce górskiej. Miałem ten przywilej, że mogłem swoje fotografie zaprezentować już w Krakowie oraz podczas Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju. Jednak ta wystawa ma szczególny charakter, gdyż odbędzie się w moim rodzinnym mieście - w Jeleniej Górze, kilkadziesiąt metrów od Liceum Plastycznego, do którego uczęszczałem. Wyjechałem z Jeleniej Góry wiele lat temu, dlatego ta wystawa będzie okazją do podzielenia się "moim światem" z rodziną, przyjaciółmi, mieszkańcami Jeleniej Góry i pasjonatami gór oraz fotografii. Nie fotografuję gór od początku mojej aktywności górskiej. Fotografia „na poważnie” przyszła z czasem. Na początku to były tylko zdjęcia robione kieszonkowym aparatem. Zdałem sobie sprawę, że nie nadawały się one do niczego więcej ponad prywatne oglądanie na monitorze komputera. Wtedy nie oddawały one tego, co przeżywałem będąc w górach podczas wspinaczki, wędrówki czy na nartach turowych. Zdecydowałem się więc na zakup lustrzanki i edukację fotograficzną. Pragnąłem dojść do takiego poziomu, żeby moje fotografie pozwoliły przekazać to, co czułem będąc tam na górze, w słońcu, we mgle, podczas śnieżycy, czy w innych sytuacjach. Cały czas się uczę, poszukując własnej ekspresji, własnego unikalnego stempla, charakteryzującego moją fotograficzną wrażliwość. Staram się pozostać wierny starym, mistrzowskim zasadom, wydobywając przy tym to, co w górach jest dla mnie najistotniejsze i najpiękniejsze. Z biegiem lat przestałem przywiązywać aż tak dużą wagę do sprzętu - idąc za poradą, którą głosił Chase Jarvis, iż najlepszy aparat to ten, który ma się przy sobie, zdecydowałem się korzystać z tzw. aparatów "bezlusterkowych". Ich podstawową zaletą jest bardzo dobra jakość fotografii przy zdecydowanie mniejszej wadze i objętości sprzętu - na pewnych wysokościach ma to olbrzymie znaczenie".

________

Artur Dudka - alpinista, grafik, fotograf, podróżnik. Na stałe mieszka w Mediolanie, jednakże bardzo często odwiedza Polskę, w której nadal mieszka jego najbliższa rodzina. Poza regularnymi wyprawami górskimi, wraz z żoną, odwiedza odległe i egzotyczne zakątki globu. Fotografie dokumentujące ich wspólne podróże, będą stanowiły materiał do kolejnej wystawy poświęconej "Podróżom dalekim i bliskim". 

BrioschiCervino-NordKonkordiaplatzTracksElgenhornPunta-ghiacciaio-di Ban-2975m

plakat

Wstęp wolny

                                                                          

"Ukraina-spływ Dniestrem", prelekcja w "cyklu czwartkowym", prowadzi Tomasz Jamiołkowski - 6.09.2018r., g. 19.00

Dniestr – druga, co do wielkości rzeka na Ukrainie, przyciąga kajakarzy szczególnie pięknymi krajobrazami oraz dużą liczbą atrakcji i zabytków znajdujących w pobliżu jego doliny. Najciekawszy fragment Dniestru znajduje się między Niżniowem, a ujściem Zbruczy. Rzeka na tym odcinku płynie głębokim jarem otoczonym stromymi zboczami sięgającymi miejscami nawet 200 metrów nad poziom wody. Brzegom towarzyszą liczne boczne wąwozy oraz doliny największych dopływów – Strypy, Seretu i Zbruczy. W celu ochrony tego unikatowego krajobrazu utworzono na tym obszarze dwa parki krajobrazowe. Na lewym brzegu Regionalny Park Krajobrazowy „Kanion Dniestru”, a na prawym Dniestrzański Regionalny Park Krajobrazowy. Zobaczymy Lwów oraz wejdziemy na górę Howerla, najwyższy szczyt Ukrainy (2061 m n.p.m., szczyt Beskidów znajdujący się w Beskidach Wschodnich, w północno-zachodniej części pasma Czarnohory. Jego stoki mają około 1100 metrów wysokości)

IMG 20180602 133533IMG 20180602 162825IMG 20180603 162548IMG 20180605 093038IMG 20180605 123040

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona

                                                                          

Wernisaż wystawy "Dzieci dla Niepodległej" - 7.09.2018r., g. 16.00

Wernisaż wystawy „Dzieci dla Niepodległej” to zbiór prac plastycznych dzieci z Przedszkola nr 10 w Jeleniej Górze. Motywem przewodnim wystawy będzie Święto Dnia Niepodległości. Wystawa potrwa do 30 września 2018 roku. 

mp10

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona

                                                                          

51. Karkonoska Giełda Minerałów, Skał, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich - 8-9.09.2018r., g. 9.00-16.00

Serdecznie zapraszamy do udziału w 51. Karkonoskiej Giełdzie Minerałów, Skał, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich, organizowanej przez Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach, która odbędzie się w dniach 8-9 września 2018 roku w Jeleniej Górze-Cieplicach. Giełda będzie miała miejsce na dziedzińcu muzeum, a w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych zostanie przeniesiona do wnętrza budynku. Podczas imprezy prezentowane będą okazy mineralogiczne z całego świata, w tym również z Karkonoszy i okolic. Giełda odbywa się w godzinach 9.00 - 16.00.

W pierwszy dzień giełdy (sobota) na godz. 13.00 zaplanowano gawędę mgr Antoniego Stryjewskiego o meteorytach. Dla wystawców przygotowano konkurs na najładniejsze stoisko, w ramach którego zostaną wręczone drobne upominki.

Zgłoszenia przyjmuje Roksana Knapik (adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefon 606264865). Zgłoszenia powinny zawierać dane kontaktowe (imię i nazwisko, adres, telefon, e-mail) oraz krótki opis zawartości stoiska.

Zapraszamy! 

gielda cieplice 1gielda cieplice 2gielda cieplice 3gielda cieplice 4

                   ●

Wernisaż wystawy pokonkursowej „Ocalić od zapomnienia” w ramach EDD - 9.09.2018r., g. 16.00

Konkurs pt. „Ocalić od zapomnienia” został zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Jeleniej Górze pod opieką Jana Swatowskiego. Młodzież szkół jeleniogórskich przygotowuje prace plastyczne inspirowane opowieściami rodziców i dziadków, a dotyczące drogi do niepodległości. Wystawa potrwa do 6.10.2018r.

W programie:

 

godz. 16.00 – otwarcie wystawy pokonkursowej „Ocalić od zapomnienia”

 

godz. 16.30 – prelekcja Jana Swatowskiego nt. wystawy „Ocalić od zapomnienia”

pobrane

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona

                                                                         

 

 

 

 

 

"Japonia - w kraju samurajów i kwitnącej wiśni", prelekcja w "cyklu czwartkowym", prowadzi Renata Mięgoć - 13.09.2018r., g. 19.00

Japonia - kraj diametralnie różny od Polski, o bogatej, choć enigmatycznej i często niezrozumiałej dla nas kulturze. Pierwsze skojarzenia wiążące się w naszych umysłach z Japonią to najczęściej: kraj kwitnącej wiśni, technologiczny pionier, kultura dystansu, kimona, kaligrafia i origami. Japonia to dla nas także państwo, w którym dominuje opozycyjny wobec zachodnioeuropejskiego hedonizmu kult pracy. Zapraszamy Państwa na podróż po tej niezwykłej krainie.

IMG 0402IMG 0455IMG 0477IMG 0770IMG 0884

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona

                                                                          

"Indie - kolorowy Radżastan", prelekcja w "cyklu czwartkowym", prowadzi Tomasz Jamiołkowski, 20.09.2018r., g. 19.00

Radżastan  – stan w północno-zachodnich Indiach, położony w ich zachodniej części. Stolicą stanu, a zarazem największym miastem jest Jaipur. Stan został utworzony 1 listopada 1956 roku. Jest to obecnie największy pod względem powierzchni stan Indii. Radżastan graniczy z Pakistanem, oraz z następującymi stanami Indii: Gujarat, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Hariana, Pendżab. Jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Radżastanu jest turystyka. Na terenie stanu znajduje się szereg atrakcji turystycznych:

          Jaipur i Amber

          Bharatpur wraz z Parkiem Narodowym Keoladeo (obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,

          Dżodhpur

          Udaipur

          Jaisalmer

IMG 8844IMG 8854IMG 8993IMG 9069radża

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona

                                                                          

XXX Wystawa Świeżych Grzybów - 23-24.09.2018r.

Wystawa świeżych grzybów każdego roku prezentuje owocniki około 250 gatunków grzybów zebranych w jeleniogórskich lasach. Na wystawie prezentowane są najważniejsze gatunki jadalne, chętnie zbierane i spożywane oraz gatunki powodujące zatrucia, w tym zatrucia śmiertelne. Zwiedzając wystawę można porównywać cechy odróżniające poszczególne gatunki, także ich smaki i zapachy. Nie brakuje także mykologicznych osobliwości, zawsze prezentujemy owocniki o niezwykłych kształtach, barwach czy osobliwej biologii; niektóre z nich, to gatunki bardzo rzadkie i zagrożone wyginięciem.

Świeże grzyby będzie można obejrzeć zarówno w niedzielę, jak i w poniedziałek o następujących porach:

niedziela: od godziny 10.00 - 18.00

poniedziałek: od godziny 9.00 - 17.00

DSC 2769DSC 2771DSC 6810DSC 6820

                    ●

"Moje spotkanie z Syberią, cz. III", prelekcja w "cyklu czwartkowym", prowadzi Siostra Nadzieja, 27.09.2018r., g. 19.00

„Moje spotkanie z Syberią- część III to kontynuacja spotkań z Krajem Krasnojarskim. Prelegentka opowie w jaki sposób mieszkańcy radzą sobie w ciężkich warunkach w jakich przyszło im żyć oraz przybliży postać wielkiego proroka Rosji niezwykłego Chłopca z Czeberkulu, zwanego Aniołem Rosji, który poszerzył wiedzę i mądrość swoich rodaków na temat sztuki przetrwania w trudnych czasach.

lodowe kwiatymogila SKSlawikWalentina Kraszennikowa i Sławik

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona

                                                                          

Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator