Wirtualne wystawy

„Pejzaże wokół Cieplic”
Foto: Ryszard Literacki (rylit)
Tekst: Ryszard Literacki

Ryszard Literacki urodzony w 1954 roku, od lat 80 XX wieku Ciepliczanin. Miłośnik przyrody i natury, piękna krajobrazu, architektury Polski a szczególnie Karkonoszy i Cieplic, uwieczniający je od kilkudziesięciu lat na swoich fotografiach, przedstawia tutaj kilkadziesiąt zdjęć ze swoich zbiorów. Zdjęcia te pokazują pejzaże wokół Cieplic, miejsca jego zamieszkania, które uwiecznił swoim aparatem w czasie spacerów i wojaży rowerowych po nizinnych, okolicznych terenach. Chociaż promień tych wędrówek nie przekracza 5 km, to na fotografiach pojawiają się często w tle nieodłączne Karkonosze ze swoimi szczytami, dolinami i kotłami.

Więcej zdjęć pokazujących piękno przyrody terenu Karkonoszy i ich pogórza przedstawiał kilkakrotnie w czasie cyklicznych prelekcji czwartkowych odbywających się w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. Również zdjęcia w kalendarzu Muzeum na rok 2013 są jego autorstwa.

Ryszard Literacki fotografią, nie tylko przyrodniczą, zajmuje się z przerwą od kilkudziesięciu lat. Powrócił do niej kiedy tradycyjny aparat zastąpił aparat cyfrowy, a ciemnię fotograficzną zastąpił komputer. Brał udział w wielu konkursach i warsztatach fotograficznych na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Miał sześć wystaw indywidualnych oraz brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Przez okres pięciu lat współpracował jako fotoreporter z jednym z jeleniogórskich mediów. Jego fotografie wykorzystywane są w różnego rodzaju publikacjach (książki, albumy, foldery).

Obecnie jako rencista prowadzi zajęcia z fotografii na Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz współpracuje jako fotoreporter z „Radą Cieplic” oraz Stowarzyszeniem Miłośnicy Cieplic, cały czas fotografując przyrodę.

Pejzaże 1 Pejzaże 2 Pejzaże 3 Pejzaże 4 Pejzaże 5

Pejzaże 6 Pejzaże 7 Pejzaże 8 Pejzaże 9 Pejzaże 10