Siedziba Muzeum w latach 1967-2013

Ptaki egzotyczne Starego i Nowego Świata (Ptaki Nearktyki, Neotropiku, Etiopii, Australii, Orientu)

Ekspozycja przygotowana w latach 60. XX wieku (scenariusz - prof. Z. Bocheński, aranżacje - prof. J. Świecimski). Częściowo zmodernizowana i uzupełniona w latach 90. XX wieku (pomysł i koncepcja - Andrzej Paczos; aranżacja - Regina Podsadowska; konsultacje merytoryczne - Bożena Gramsz). Całkowicie zmodernizowana (do pierwotnego zamysłu) w 2010 roku (pomysł i koncepcja - Stanisław Firszt; aranżacja - Aleksandra Nowak-Odelga i Tomasz Sokołowski).

Na wystawie zaprezentowano m.in. dwie interesujące rodziny ptaków egzotycznych - dzioborożce i tukany. Obie grupy łączy podobieństwo wyglądu - potężne dzioby zbudowane z substancji rogowej. Dzioborożce, zwane też pieprzojadami, zamieszkują Archipelag Sundajski i Afrykę. Znanych jest 48 gatunków. Ich potężne dzioby to efekt powolnej ewolucji związanej z ich osobliwą biologią rozrodu. Samica składa jaja w dziupli, której otwór zalepia mułem i odchodami pozostawiając tylko wąską, pionową szczelinę. Bezpiecznie ukryta wysiaduje jaja a samiec przynosi jej pożywienie aż do momentu, gdy pisklęta osiągną połowę wielkości dorosłego ptaka. Wówczas samica za pomocą dzioba rozbija "więzienie" i wydostaje się na zewnątrz. Pisklęta zaś ponownie zalepiają wejście i pozostają w dziupli aż do wylotu. U tukanów, zamieszkujących wyłącznie tropikalne lasy Ameryki (35 gatunków) potężne, ząbkowane na brzegach dzioby służą do rozgryzania twardych łupinek nasion, czyli jako "dziadek do orzechów". Ptaki rajskie, spośród których trzy gatunki pokazane są na wystawie, występują na Nowej Gwinei i w Australii. Dotychczas poznano 43 gatunki i ponad 100 podgatunków. Są pod ochroną prawną na całym obszarze występowania. Papuasi mają jednak prawo, wyłącznie na własny użytek, strzelać do nich z łuku lub łowić je w sidła. Tylko samce są pięknie ubarwione i mają ozdobne pióra. Bardzo interesującym i rzadkim ptakiem jest kiwi, nielot wielkości kury żyjący na Nowej Zelandii. W przeciwieństwie do innych ptaków, które są wzrokowcami, kiwi jest prawie ślepy, ma za to dobrze rozwinięty węch, podobnie jak ssaki. Na wystawie można też podziwiać dwa największe ptaki latające świata - kondora wielkiego i albatrosa wędrownego osiągające 3.7 m rozpiętości skrzydeł.

Ptaki egzotyczne 1 Ptaki egzotyczne 2 Ptaki egzotyczne 3