Ostatnie wydarzenia

,,Manila - współczesna recepcja dziedzictwa kulturowego stolicy Filipin"', prelekcja specjalna mieszkańca Filipin, prowadzi Piotr Piluk, 4.03.2019 r., g. 18.00

Manila – królowa Pacyfiku. Filipińska stolica w nie jest miejscem budzącym w Polsce zbyt wiele skojarzeń. Z racji odległości i dotychczasowych nikłych kontaktów polsko-filipińskich jest to zrozumiałe. Warto jednak przyjrzeć się temu zaskakującemu i niesamowitemu miastu, w którym przeplatają się wpływy filipińskie, chińskie, hiszpańskie i amerykańskie. Stara Manila i gigantyczna metropolia (Metro Manila), która powstała wokół, tworzą silny kontrast. Manila należy do grona największych miast na świecie, pozostaje jednak w pewnym sensie na uboczu. Ciekawy aspekt dziejów miasta stanowią pojedyncze ślady polskie. Prezentacja opiera się na wykładach autora w Muzeum Narodowym w Szczecinie (2017) oraz na V Kongresie Azjatyckim w Toruniu (2018).

Piluk Piotr jest fotografem-dokumentalistą i publicystą, pierwsze zdjęcia wykonał w 1989 roku. Trochę później powstał jego rodzinny projekt „Ślady obecności”, dokumentujący relikty żydowskie w Europie Środkowo-Wschodniej. Był stypendystą m.in. YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku oraz Goethe Institut w Berlinie. Przez wiele lat był redaktorem "Słowa Żydowskiego" w Warszawie. Od 2016 roku mieszka na Filipinach i pracuje w zespole kadry menedżerskiej Pietrucha Manufacturing Philippines Inc. W wolnych chwilach fotografuje niezwykłą Manilę, jest też członkiem Towarzystwa Azji i Pacyfiku. Prywatnie jest entuzjastą Dolnego Śląska.

P.Piluk