Ostatnie wydarzenia

Wernisaż wystawy "Edward Dwurnik - rysunek i malarstwo" - 19.05.2018 r., godz. 18.00

Edward Dwurnik, polski malarz światowej sławy. Urodził się w 1943 roku w Radzyminie. W latach 1963-70 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1965 roku rozpoczął niezależny od toku studiów cykl rysunków i akwarel, a od 1966 obrazów olejnych „Podróże autostopem” – charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka, w tym Jelenią Górę, którą będziemy mieli okazję zobaczyć na żywo podczas wystawy.  Od 1970 roku powstaje kilkanaście innych cykli malarskich, między innymi w latach 1972-1978 „Sportowcy” – jedna z najwyżej cenionych obecnie serii malarskich Dwurnika, ukazująca na poły karykaturalne, na poły komiksowo bohaterów zwykłej PRL-owskiej codzienności. Poza malarstwem Dwurnik uprawia grafikę i rysunek, mieszka i pracuje i Warszawie. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981 r.), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983 r.), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992 r.). Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków. Podczas wystawy „Edward Dwurnik – rysunek i malarstwo” zwiedzający będą mieli możliwość zobaczyć wiele jego rysunków oraz obrazów, które znane są w Polsce i na całym świecie. Wystawa jest tym bardziej wyjątkowa, ponieważ jest jedną z trzech, które są zorganizowane z okazji 75 urodzin artysty. Prace pochodzą ze zbiorów autora, Edwarda Dwurnika oraz prywatnych kolekcji: Anny i Waldemara Fursa, Bożeny Bartrosiak, Anny Mrówczyńskiej, Jolanty Rosiak, Krzysztofa Fujaka, Andrzeja Bokieja, Marzeny I Cezarego Baćkowskich, Andrzeja Wiatrowskiego oraz z Antykwariatu Jelenia Góra.

DSC03409DSC03394DSC03349DSC03402DSC03414DSC03425DSC03453DSC03438

Przechwytywanie dwurnik