Ostatnie wydarzenia

Noc Muzeów w Muzeum Przyrodniczym. Wernisaż wystawy Edwarda Dwurnika - 19.05.2018 r. (sobota)

W minioną sobotą (19.05.2018 roku) odbyła się kolejna już Noc Muzeów w Muzeum Przyrodniczym. Przez cały dzień była czynna prezentacja dokumentu XVIII-wiecznego J.A. Schaffgotscha. Odbył się również wernisaż wystawy (godzina 16.00 „Zając Imigrant – 50 lat pracy twórczej Ryszarda Zająca: rzeźba-poezja-muzyka” (wystawa potrwa do 30.09.2018 roku), a następnie kolejny wernisaż (godzina 18.00), tym razem był to „Edward Dwurnik – rysunek i malarstwo” (wystawa potrwa do 17.06.2018). Wieczorem została zorganizowana wycieczka po okolicy pt. „W poszukiwaniu ptaków nocy” pod kierunkiem Bożeny Gramsz.

"Zając Imigrant – 50 lat pracy twórczej Ryszarda Zająca: rzeźba-poezja-muzyka" to wystawa rzeźb w drewnie i w marmurze z ostatnich 10 lat, które powstały podczas pobytu w Niemczech. W 2007 roku Ryszard Zając opuszcza Polskę i wędruje do Niemiec, przenosząc całą pracownię do Forst. Tam zamieszkuje u muzy Natalie Hein, która staje się jego natchnieniem, modelką oraz żoną. Razem organizują coroczne wystawy w galeriach i kościołach Brandenburgii. W maju Zając Imigrant wystawi się gościnnie w zaprzyjaźnionym Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze-Cieplicach, gdyż to właśnie tam zaczęła się jego droga artystyczna w Szkole Rzemiosł Artystycznych, która została przerwana protestem przeciwko inwazji sowietów na wolną Czechosłowację w 1968 roku. Ryszrad Zając, bądź jak sam o sobie mówi „Zająć Imigrant” jest laureatem wielu nagród, m.in. zdobył złoty medal na ogólnopolskiej wystawie sztuki sakralnej „Ars Pro Fide” we Wrocławiu w 1997 roku, w 1998 roku zdobył nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Międzynarodowej Wystawie Alternatywnych zabawek dla dzieci w Kielcach, był również zwycięzcą konkursu „Jedna Droga – Trzy Nagrody” w Karpaczu w roku 2014. W 1999 roku został przyjęty w Poczet Polskich Artystów Rzeźbiarzy (Warszawa). Ponadto był wielokrotnie nagradzany na wystawach międzynarodowych oraz plenerach za granicą – w Niemczech, Holandii, Norwegii, czy Szwecji.

Edward Dwurnik, polski malarz światowej sławy. Urodził się w 1943 roku w Radzyminie. W latach 1963-70 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1965 roku rozpoczął niezależny od toku studiów cykl rysunków i akwarel, a od 1966 obrazów olejnych „Podróże autostopem” – charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka, w tym Jelenią Górę, którą będziemy mieli okazję zobaczyć na żywo podczas wystawy.  Od 1970 roku powstaje kilkanaście innych cykli malarskich, między innymi w latach 1972-1978 „Sportowcy” – jedna z najwyżej cenionych obecnie serii malarskich Dwurnika, ukazująca na poły karykaturalne, na poły komiksowo bohaterów zwykłej PRL-owskiej codzienności.Poza malarstwem Dwurnik uprawia grafikę i rysunek, mieszka i pracuje i Warszawie. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981 r.), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983 r.), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992 r.). Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków. Podczas wystawy „Edward Dwurnik – rysunek i malarstwo” zwiedzający będą mieli możliwość zobaczyć wiele jego rysunków oraz obrazów, które znane są w Polsce i na całym świecie. Wystawa jest tym bardziej wyjątkowa, ponieważ jest jedną z trzech, które są zorganizowane z okazji 75 urodzin artysty.  Prace pochodzą ze zbiorów autora, Edwarda Dwurnika oraz prywatnych kolekcji: Anny i Waldemara Fursa, Bożeny Bartrosiak, Anny Mrówczyńskiej, Jolanty Rosiak, Krzysztofa Fujaka, Andrzeja Bokieja, Marzeny I Cezarego Baćkowskich, Andrzeja Wiatrowskiego oraz z Antykwariatu Jelenia Góra.

DSC03099DSC03168DSC03226DSC03234DSC03267DSC03394DSC03423DSC03440DSC03472DSC03505DSC03519DSC03545

Przechwytywanie noc muzeów

●