Ostatnie wydarzenia

Chrząszcz Jelonek - gigant, zamieszkał w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze

Pod koniec września 2013 roku, do Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze trafił "powiększony", i to znacznie, model jednego z największych chrząszczy w Polsce, Jelonka rogacza (Lucanus cervus).

Ten ciemnobrązowej barwy owad, osiąga w przyrodzie (bez żuwaczek) 6 cm długości. Żuwaczki samca przypominają kształtem poroże jelenia. Jelonek żyje w lasach dębowych, żywiąc się głównie sokiem wyciekającym z pni drzew. Posiada zdolność lotu.

Jelonek występuje także w bajkach i baśniach jako król owadów lub rycerz.

Model chrząszcza "cieplickiego" jest wiernym, choć nieco uproszczonym wizerunkiem oryginału. jest jednak imponujący. Ma (razem z żuwaczkami) ok. 3 m długości, ok 160 cm rozpietości żuwaczek i 140 cm rozpiętości odnóży. Ma służyć celom edukacyjnym na planowanej w Muzeum stałej ekspozycji entomologicznej, pt. "Niesamowity świat owadów" (sam model jest już niesamowity).

Wykonanie modelu stało się możliwe dzięki dofinansowaniu z:

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. alt

alt alt alt