Historia Zbiorów i Muzeum

Johna Quincy Adamsa „Listy o Śląsku” z 1800 roku

Quincy AdamsNic nie może być piękniejszego nad położenie samej Jeleniej Góry: pięknie zbudowane miasto z wieloma okazałymi budynkami w dolinie, otoczone wzgórzami ze wszech stron, z wspaniałym widokiem na Karkonosze. Nie mieliśmy jednak sposobności rozkoszować się w pełni jego pięknem; ciemna noc, kiedy przyjechaliśmy, ukryła czarujący widok, jaki stanowi miasto dla zbliżającego się podróżnego. Bardzo trudno nam było znaleźć lokum, miasto było zapełnione gośćmi dzięki sąsiedztwu kąpieli w Cieplicach, czynnych dwa miesiące, od połowy czerwca.

30 lipca 1800.

Przed siódmą rano opuściliśmy Jelenią Górę na kilka dni i, po godzinnej jeździe przez nie kończące się wioski tkaczy, dotarliśmy do Cieplic, miejscowości znanej, jak to nazwa wskazuje, z gorących źródeł. Wielka liczba osób przyjeżdża tu na kąpiele i picie wód o tej porze roku. Budynki zdrojowe są w lepszym stylu niż w Töplitz. Hrabia Schaffgotsch, właściciel Cieplic i okolicy, zbudował duży, elegancki zamek, w którym ma zamiar rezydować. W Cieplicach pracuje wielu szlifierzy (kryształy), rzeźbiarzy (w kamieniu) i rytowników pieczęci. Odwiedziliśmy trzech. Szkło jest pod każdym względem gorsze od czeskiego choć droższe. Oczywiście nie można go porównywać z angielskim, które jest jeszcze wyższej jakości od czeskiego. Rżnięcie, choć względnie dobre, jest także gorsze od angielskiego; to jedyny naród, który doprowadził tę sztukę do perfekcji. Mimo to rytownicy nie omieszkali skrytykować mój sygnet z Londynu, wiesz który, ten z pieczęcią, w którym znaleźli błąd. Przeciętność nie może znieść talentu. Zamówiłem małą pieczęć z naszym lwem; kiedy będzie gotowa, osądzisz, czy najlepszy rytownik z Cieplic ma prawo oceniać prace kolegów angielskich.
Twój oddany

Szklarska Poręba, 1 sierpnia 1800.

W odległości około jednej mili angielskiej znajduje się wioska Sobieszów, położona u samych stóp Chojnika, jednego z najbardziej znanych wzgórz Śląska; w samej wsi nie ma nic godnego uwagi, tylko rezydencja wiejska, w której przebywał dotąd hr. Schaffgotsch. Posiada on bardzo piękną bibliotekę i dobrą kolekcję obrazów, nie mogliśmy ich jednak obejrzeć, były zdjęte dla przeprowadzki.