Modliszka zwyczajnia - nowy eksponat

Muzeum Przyrodnicze powiększyło swoją wystawę plenerową "Mikroświat" o model modliszki zwyczajnej (Mantis religiosa).
Jest jedynym przedstawicielem modliszkowatych Mantodea w naszym kraju, chociaż na obszarze Polski spotykane są dwa podgatunki: M. religiosa polonica i M. religiosa religiosa. Przez Polskę przebiega północna granica zasięgu tego ciepłolubnego gatunku. Dotychczas jednym z niewielu miejsc bytowania modliszki zwyczajnej w kraju była Puszcza Sandomierska, lecz w ostatnich latach gatunek ten rozprzestrzenił się również na inne rejony i w 2015 r. stwierdzony został na obszarze Dolnego Śląska. Dorosłe osobniki mierzące od 4 do 7 cm, preferują nasłonecznione stanowiska, gdzie można je spotkać od sierpnia do października. Charakterystyczna postawa jaką przyjmuje ten drapieżny owad, a od której pochodzi jego polska nazwa, jest strategią polowania. Zlewając się barwą z otoczeniem, wyczekuje nieruchomo na swoje ofiary – owady i pająki, aby gdy się zbliżą, błyskawicznie chwycić je swoimi silnymi przednimi odnóżami (tzw. nogi rozbójnicze). W Polsce modliszka zwyczajna podlega ścisłej ochronie i jest wpisana na Czerwona listę zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.
20170807 102332_450x80020170807 102418_800x450
WFOŚiGW

Sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.