Naturkundemuseum

Kinder bis 4 Jahre
Mitarbeiter anderer Museen
Öffnungszeiten
Kasse schließt eine Stunde vor Ende der Öffnungszeiten.
Monate MO DI-FR SA-SO
05.-09. geschlossen 9-18 9-17
10.-04. geschlossen 9-16 9-16

NATURAM SI SEQUEMUR DUCEM NUNQUAM ABERRABIMUS

Wenn wir der Natur als Führer folgen,
verirren wir uns niemals

Start

Wernisaż wystawy "Przekroje wyobraźni", malarstwo Jolanty Markowicz - 5.07.2019 , godz. 19.00

W piątek 5 lipca o godz. 19. w jeleniogórskim Muzeum Przyrodniczym odbył się wernisaż prac utalentowanej wrocławskiej malarki Jolanty Markowicz. W przepięknych, odrestaurowanych wnętrzach zespołu poklasztornego w Cieplicach będziemy mogli zobaczyć blisko 40 jej prac malowanych eksperymentalnymi technikami malarskimi. Co równie ciekawe warto też wiedzieć, że Jolanta Markowicz ukończyła ASP w wieku 57 lat, udowadniając, że „nigdy nie jest za późno”…

Wrocławską Akademię Sztuk Pięknych ukończyła w 2017 roku. Studiowała w pracowni prof. Leszka Mickosia. Przez kilka lat uczyła się także rysunku i malarstwa we Wrocławskiej Szkole Rysunku, pod kierunkiem Karoliny i Michała Koseckich . Zanim jednak sięgnęła po pędzel pracowała jako dziennikarz w wielu gazetach i czasopismach o zasięgu lokalnym i ogólnokrajowym. Sekretarz reakcji „Nowej Gazety Trzebnickiej, a później redaktor naczelny lokalnego tygodnika „Nasze sprawy”. W 2003 przeniosła się na wieś, gdzie zaczęła wykorzystywać swoje dziennikarskie doświadczenia w malarstwie. Wystawiała swoje prace na wielu prestiżowych wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Maluje różnymi technikami, ale Pouring Painting i malowanie żywicami epoksydowymi jest dominujące. Pouring Painting czyli malowanie przez wylewanie chyba najbliżej jest Jacsonowi Pollockowi i jego abstrakcjonizmowi ekspresjonistycznemu. W jej malowaniu, jak sama mówi, jest jednak więcej władzy nad farbą, a to dzięki świadomej decyzji co do wyboru kolorów, połączeń, podłoża, zastosowanych mikstur i niebanalnych narzędzi, takich durszlak, suszarka do włosów, rurki do napojów czy mydelniczka. Równie interesujące efekty daje malowanie żywicami epoksydowymi i pigmentami. Łącząc różne pigmenty i mikstury z żywicą uzyskuje niezwykle piękne, barwne plamy, które trzeba przepuścić przez naszą wyobraźnię. A rezultaty bywają zdumiewające..

Swoich eksperymentalnych technik uczy w stworzonej niedawno Pracownii Malarstwa Eksperymentalnego, w której grupka uczniów poznaje nowatorskie techniki

Niedawno taki żywiczny obraz, podarowany przez autorkę na szczytny cel, jakim jest wspieranie Centrum Praw Kobiet, był licytowany na Babskim Graniu, beneficie na rzecz Centrum Praw Kobiet.

mark1Mark2mark3mark4mark5